SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD Updated 21 December 2018
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2018 > U17M
Today's Date: 24 July 2024
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2018

Click below for other age groups:-
Select an event:
Under 17 Men
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)

Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
800 Metres (Standard: 2:18.00)
 1:58.32 4r17Cameron EnserBracknell ACWatford13 Jun 
 1:58.68 3rAJack DicksonKingston AC & Polytechnic HarriersLee Valley8 Jul 
 1:58.70 2Sam SheppardSouth London HarriersCoulsdon5 Sep 
 1:59.5 Oliver CoppellottiWalton ACWalton20 May 
 2:00.3 Ben MarksWalton ACWalton2 May 
 2:00.69 Daniel WestonAldershot, Farnham & District ACBasingstoke18 Jul 
 2:01.1 Adam CoatesEpsom & Ewell HarriersAldershot14 Jul 
 2:01.33 Marvin TchangwaWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford18 Apr 
 2:01.81 11r16Charles KershawAldershot, Farnham & District ACWatford13 Jun 
 2:02.4 Jack StraceyKingston AC & Polytechnic HarriersKingston27 May 
 2:02.9 George ReesKingston AC & Polytechnic HarriersKingston20 May 
 2:02.93 2h1Dylan SpencerAldershot, Farnham & District ACKingston12 May 
 2:03.34 Henry FisherBlackheath & Bromley Harriers ACWoking2 Sep 
 2:03.53 4h3Ethan KendallAldershot, Farnham & District ACKingston12 May 
 2:03.6 Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersBournemouth18 Aug 
 2:04.24 3h1Reuben LeylandWalton ACKingston12 May 
 2:04.7 Ben BlameyWaverley HarriersSwindon1 Jul 
 2:04.7 Joshua TaylorWalton ACWalton18 Jul 
 2:04.8 Ben FitzpatrickWalton ACWalton2 May 
 2:04.87 Anold PeranaCrawley ACCrawley20 May 
 2:04.9 Luke MannCamberley & District ACAldershot24 Jun 
 2:05.26 4h1Oscar MillardHerne Hill HarriersKingston12 May 
 2:05.4 Matthew Amanor-BoaduSutton & District ACTooting Bec23 Jun 
 2:05.9 Will BarnicoatAldershot, Farnham & District ACAldershot24 Jun 
 2:06.03 5h2Robbie TamblingCroydon HarriersKingston9 Jun 
 2:06.40 Thomas HardmanGuildford & Godalming ACBasingstoke18 Jul 
 2:06.46 Michael CottrillWalton ACWatford18 Apr 
 2:06.61 Joe BlacknellAldershot, Farnham & District ACBasingstoke18 Jul 
 2:07.54 5h1Edward DawsonWalton ACKingston12 May 
 2:07.57 mx2r7Frank TownleyWoking ACWatford11 Jul 
 2:07.90 James FreemanSutton & District ACKingston9 Jun 
 2:08.54 4h2Frank TownleyWoking ACKingston12 May 
 2:09.2 Callum MorleyEpsom & Ewell HarriersWoking14 Apr 
 2:10.15 Charlie TurnerAldershot, Farnham & District ACBasingstoke18 Jul 
 2:11.4 Owen WaiteSouth London HarriersKingston20 May 
 2:11.63 6h2George ManolisAldershot, Farnham & District ACKingston12 May 
 2:11.83 mx6r11Josh TattersHercules Wimbledon ACWatford13 Jun 
 2:12.2 Hector RevillHercules Wimbledon ACWimbledon Park2 Sep 
 2:12.61 Charlie KrammerHerne Hill HarriersTooting Bec7 May 
 2:12.77 mxJack JohnsonAldershot, Farnham & District ACWatford8 Aug 
 2:13.1 Olly WilsonKingston AC & Polytechnic HarriersKingston4 Jul 
 2:13.29 Max ChittyAldershot, Farnham & District ACWimbledon8 Apr 
 2:13.45 Rowan FussSouth London HarriersTooting Bec7 May 
 2:13.75 Bilal BentchakalSutton & District ACTooting Bec25 Aug 
 2:14.1 Soul HallumsCroydon HarriersWare23 Jun 
 2:14.4 Zachary BlairCroydon HarriersCroydon14 Jul 
 2:15.0 Reiss GuestAldershot, Farnham & District ACAldershot24 Jun 
 2:15.43 Patrick Florida-JamesReigate Priory ACEltham14 Apr 
 2:16.1 Jacob StadieWoking ACWoking14 Jul 
 2:16.2 Tom JonesWalton ACWalton18 Jul 
 2:16.43 Theo LewisSutton & District ACWoking2 Sep 
 2:16.66 Alexander GeeHercules Wimbledon ACKingston9 Jun 
 2:17.48 7h3Ben PalmerWalton ACKingston12 May 
 2:17.5 Joseph McHughWoking ACSwindon24 Jun 
 2:17.53 Lewis ChoulsEpsom & Ewell HarriersTooting Bec24 Mar 
 2:17.6 Jack MellorCamberley & District ACWoking10 Jun 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.