SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD Updated 10 February 2011
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 1997 > U20M
Today's Date: 24 July 2024
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 1997

Click below for other age groups:-
Select an event:
Under 20 Men
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 12.24)
 10.6 1Uvie UgonoHerne Hill HarriersHayes29 Jun 
 10.7 1Marlon DicksonBelgrave HarriersBattersea Park21 May 
 11.1/+0.7 1Dominique RichardsHerne Hill HarriersWimbledon10 May 
 11.4/+0.7 2Michael RiddellGuildford & Godalming ACWimbledon10 May 
 11.7/+0.7 3Neil HealyThames Valley HarriersWimbledon10 May 
200 Metres (Standard: 25.04)
 21.6 1Uvie UgonoHerne Hill HarriersHayes29 Jun 
 21.6 1Marlon DicksonBelgrave HarriersTooting Bec20 Aug 
 21.9 2James HilstonBelgrave HarriersBattersea Park19 Apr 
400 Metres (Standard: 55.00)
 46.54 1Michael ParperBelgrave HarriersBad Homburg, GER7 Jun 
 47.24 4rBJames HilstonBelgrave HarriersLoughborough18 May 
 49.34 hDominique RichardsHerne Hill HarriersHendon24 Aug 
 51.7 1D GezginBelgrave HarriersWimbledon10 May 
 52.3 2R LewisGraven SWimbledon10 May 
800 Metres (Standard: 2:12.00)
 1:53.5 1Alister MosesReigate Priory ACWoking25 Jun 
 2:03.0 1A SmithGuildford & Godalming ACWimbledon11 May 
 2:03.2 2Gareth PriceSutton & District ACWimbledon11 May 
1500 Metres (Standard: 4:40.00)
 3:49.74 2Alister MosesReigate Priory ACBedford6 Jul 
 4:02.8 1A SmithGuildford & Godalming ACWimbledon10 May 
 4:06.5 2Alan BarnesAldershot, Farnham & District ACWimbledon10 May 
 4:14.1 3Tom DewReigate Priory ACWimbledon10 May 
3000 Metres (Standard: 10:00.00)
 8:34.0 2Alister MosesReigate Priory ACBrighton20 Aug 
 9:14.6 1A SmithGuildford & Godalming ACWimbledon11 May 
 9:17.2 2Kevin QuinnBelgrave HarriersWimbledon11 May 
 9:32.2 3Kevin GaddGuildford & Godalming ACWimbledon11 May 
 9:39.4 4Ben HuntEpsom & Ewell HarriersWimbledon11 May 
110 Metres Hurdles (99.0cm) (Standard: 22.04)
 16.1/+0.4 2Chris WoodsWalton ACWimbledon10 May 
 16.5/+0.4 3Ed CoatsGuildford & Godalming ACWimbledon10 May 
400 Metres Hurdles (91.4cm) (Standard: 65.00)
 54.5 1Gareth LewisCheam High SchoolWimbledon11 May 
 58.3 2Chris WoodsWalton ACWimbledon11 May 
 58.4 3L CorneliussenHercules Wimbledon ACWimbledon11 May 
 63.0 4Paul MahoneyKingston AC & Polytechnic HarriersWimbledon11 May 
High Jump (Standard: 1.55m [5ft1in])
 2.00 1APaul GrahamBlackheath HarriersBirmingham14 Sep 
 1.95 Lewis ErdmanBelgrave Harriers 
 1.77 DEdward CoatsGuildford & Godalming ACSheffield31 May 
 1.68 DGary HallSutton & District ACEnfield28 Jun 
Pole Vault (Standard: 2.20m [7ft3in])
 4.70 1Rufus CooperHounslow ACCrystal Palace24 May 
 4.60 1Steve McLennanHounslow ACKingston14 Jun 
 3.70 mEdward CoatsGuildford & Godalming ACSheffield1 Jun 
 3.30 Warren WhiteCroydon HarriersEltham31 Aug 
 2.50 mGary HallSutton & District ACEnfield29 Jun 
Long Jump (Standard: 5.80m [19ft0in])
 7.36/+0.7 2Darren ThompsonBelgrave HarriersSheffield12 Jul 
 7.02 1Nana WilsonHerne Hill HarriersCroydon14 Jun 
 6.94 1Charles IgbonNewham & Essex Beagles27 Jul 
 6.58 2Michael RiddellGuildford & Godalming ACKingston14 Jun 
 6.54/+0.9 5Dominique RichardsHerne Hill HarriersCrystal Palace25 May 
 6.52 3Luke KellyGrey Coat School, WestminsterKingston14 Jun 
 6.35 mEdward CoatsGuildford & Godalming ACEnfield28 Jun 
 6.20 5Gary HallSutton & District ACKingston14 Jun 
 6.19 6William ChambersWoking ACKingston14 Jun 
 6.16 3Ed CoatsGuildford & Godalming ACWimbledon11 May 
 5.82 G StrattonSutton & District ACSutton21 Sep 
 5.57 Danai MakushaCroydon HarriersCroydon27 Jul 
 5.39 Paul GrahamBlackheath HarriersBromley20 Jul 
Triple Jump (Standard: 11.30m[37ft0in])
 14.63/+1.3 6Charles IgbonNewham & Essex BeaglesSheffield12 Jul 
 12.71 2Alan BarnesAldershot, Farnham & District ACKingston14 Jun 
 12.12 Paul MahoneyKingston AC & Polytechnic HarriersThurrock16 Aug 
 12.05 5Darren SwanTiffin School, KingstonKingston14 Jun 
 11.84 G StrattonSutton & District ACSutton21 Sep 
 11.83 6Aaron BernardSutton & District ACKingston14 Jun 
Shot Putt (6.25kg) (Standard: 10.00m [33ft0in])
 17.73 1Emeka UdechukuBlackheath HarriersWimbledon11 May 
 14.91 1BAdrian Cluskey (U17)Blackheath HarriersBirmingham14 Sep 
 13.44 1Nick OwenKingston AC & Polytechnic HarriersKingston14 Jun 
 13.00 Sachon WardallyHerne Hill HarriersWatford22 Jun 
 11.25 mEdward CoatsGuildford & Godalming ACEnfield28 Jun 
 10.56 Benedict Poynter (U17)Croydon HarriersCroydon27 Jul 
Discus (1.75kg) (Standard: 25.00m [82ft0in])
 61.20 1Emeka UdechukuBlackheath HarriersHarrow31 Aug 
 43.02 3Adrian Cluskey (U17)Blackheath HarriersCopthall24 Aug 
 37.32 1Nick OwenKingston AC & Polytechnic HarriersCrawley25 Jun 
 33.76 4Ed CoatsGuildford & Godalming ACWimbledon11 May 
 33.66 Guy Wnuk (U17)Croydon HarriersCroydon27 Jul 
 33.44 9Sachon WardallyHerne Hill HarriersCrystal Palace24 May 
 32.48 Leon McKenzie (U15)Croydon HarriersCroydon27 Jul 
 32.42 mGary HallSutton & District ACEnfield29 Jun 
 26.64 Benedict Poynter (U17)Croydon HarriersAshford22 Jun 
Hammer (6.25kg) (Standard: 25.00m [82ft0in])
 51.34 3Peter FullerEpsom & Ewell HarriersColindale20 Apr 
 47.06 5Timmon Whitehead (U15)Guildford & Godalming ACCopthall24 Aug 
 45.54 3AEmeka UdechukuBlackheath HarriersBirmingham14 Sep 
 40.36 3Christian VickeryGuildford & Godalming ACWimbledon Pk10 May 
 36.42 Yusuf Erol (U17)Croydon HarriersCroydon27 Jul 
Javelin (800g) (Standard: 35.00m [115ft0in])
 60.64 1Emeka UdechukuBlackheath HarriersWimbledon Pk11 May 
 46.96 1Tony Stanley-Clarke (U17)Belgrave HarriersTooting Bec6 Aug 
 46.84 Sachon WardallyHerne Hill HarriersBattersea Park4 May 
 44.64 Benedict Poynter (U17)Croydon HarriersAshford22 Jun 
 43.98 2Neil Stone (U17)Sutton & District ACKingston14 Jun 
 43.82 DEdward CoatsGuildford & Godalming ACSheffield1 Jun 
 43.54 4Matt Kelly (U17)Herne Hill HarriersTooting Bec4 Jun 
 40.98 2Nicholas OwenKingston AC & Polytechnic HarriersWalton4 Jun 
 39.72 5Neil FitzpatrickWoking ACWimbledon Pk11 May 
 36.12 DGary HallSutton & District ACEnfield29 Jun 
Decathlon (U20M events) (Standard: 3500pts)
 6051pts 4Edward CoatsGuildford & Godalming ACDerby21 Sep 
 4373pts 5Gary HallSutton & District ACEnfield29 Jun 
 3998pts 8J LesleyKingston SchEnfield29 Jun 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.