SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD Updated 26 March 2018
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 1997 > SM
Today's Date: 13 July 2024
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 1997

Click below for other age groups:-
Select an event:
Men
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 11.20)
 10.25/+5.5 w2Jason LivingstonShaftesbury Barnet HarriersBedford27 Jul 
 10.30/+1.2 2h1Jason LivingstonShaftesbury Barnet HarriersBarcelona, ESP11 Jun 
 10.6 1Uvie Ugono (U20)Herne Hill HarriersHayes29 Jun 
 10.6 wJonathan Barbour (U17)Croydon HarriersCrystal Palace29 Jun 
 10.62/+3.4 w1h3Dan DonovanTeam SolentFullerton, USA25 Apr 
 10.64/+1.5 1Jonathan Barbour (U17)Croydon HarriersSheffield12 Jul 
 10.64/+1.0 3r2Cypren EdmundsThames Valley HarriersCrystal Palace16 Aug 
 10.7 1Marlon Dickson (U20)Belgrave HarriersBattersea Park21 May 
 10.70/-0.3 3h4Ray Salami (U23)Herne Hill HarriersBirmingham11 Jul 
 10.7 w1Chris Lambert (U17)Belgrave HarriersHarrow1 Jun 
 10.8 1Roger JordanCroydon HarriersTooting Bec31 May 
 10.8 1rBBode Oluwa (U23)Herne Hill HarriersGuildford5 Jul 
 10.8/+3.1 w2Joshua WoodHerne Hill HarriersWatford13 Sep 
 10.84/+2.0 7r1Ray BurkeShaftesbury Barnet HarriersEnfield3 May 
 10.88/+1.4 4r2Phil GoedluckBelgrave HarriersEnfield3 May 
 10.9/+4.7 2h3Joshua WoodHerne Hill HarriersWimbledon11 May 
 10.9 1Chris Lambert (U17)Belgrave HarriersEnfield18 May 
 11.0 w1Wayne Gray (U17)Blackheath HarriersEnfield18 May 
 11.1/+0.7 1Dominique Richards (U20)Herne Hill HarriersWimbledon10 May 
 11.1 2Darren Chin (U17)Hounslow ACHendon22 Jun 
 11.2/+4.7 3h3C EdozieBelgrave HarriersWimbledon11 May 
200 Metres (Standard: 23.00)
 20.97/+1.4 2Cypren EdmundsThames Valley HarriersCrystal Palace16 Aug 
 21.18/+1.3 4Dan DonovanTeam SolentHaringey27 Jul 
 21.43/+0.7 1rBDavid McKenzieShaftesbury Barnet HarriersGainesville, USA19 Apr 
 21.44/+1.3 6Ray Salami (U23)Herne Hill HarriersHaringey27 Jul 
 21.52/-0.8 4h2Terry WilliamsShaftesbury Barnet HarriersBirmingham12 Jul 
 21.6 1Uvie Ugono (U20)Herne Hill HarriersHayes29 Jun 
 21.6 1Marlon Dickson (U20)Belgrave HarriersTooting Bec20 Aug 
 21.72/+3.6 w7r1Phil GoedluckBelgrave HarriersEnfield3 May 
 21.73/+0.4 3Toby BoxWolverhampton & Bilston ACLoughborough18 May 
 21.79/+3.1 w2Chris Lambert (U17)Belgrave HarriersSheffield12 Jul 
 21.8 1Roger JordanCroydon HarriersTooting Bec31 May 
 21.8 1Chris Lambert (U17)Belgrave HarriersCrystal Palace29 Jun 
 21.9 2James Hilston (U20)Belgrave HarriersBattersea Park19 Apr 
 21.9/-0.8 1Jason LivingstonShaftesbury Barnet HarriersWimbledon10 May 
 21.9 w2Jonathan Barbour (U17)Croydon HarriersCrystal Palace29 Jun 
 21.98/-2.6 1Wayne Gray (U17)Blackheath HarriersHendon24 Aug 
 22.0/-0.8 2Phil GoedluckBelgrave HarriersWimbledon10 May 
 22.0 1r2Joshua WoodHerne Hill HarriersGuildford5 Jul 
 23.0 w1Fungai Mukusha (U15)Croydon HarriersCrystal Palace29 Jun 
400 Metres (Standard: 51.00)
 46.54 1Michael Parper (U20)Belgrave HarriersBad Homburg, GER7 Jun 
 47.20 6Dan DonovanTeam SolentNivelles, BEL16 Aug 
 47.24 4rBJames Hilston (U20)Belgrave HarriersLoughborough18 May 
 48.54 4David McKenzieShaftesbury Barnet HarriersAshford18 May 
 48.6 4Esmond Ferns (U23)Hercules Wimbledon ACWimbledon11 May 
 48.95 1Josh WoodHerne Hill HarriersBedford31 Aug 
 49.3 5Chris HarrisWoking ACWimbledon11 May 
 49.34 hDominique Richards (U20)Herne Hill HarriersHendon24 Aug 
 49.6 6Glenn GrayThames Valley HarriersWimbledon11 May 
800 Metres (Standard: 2:00.00)
 1:50.8 5Bruno Witchalls (U23)Dorking Mole Valley ACTooting Bec20 Aug 
 1:52.1 1Jon McCallum (U23)Croydon HarriersBournemouth5 Jul 
 1:53.5 1Alister Moses (U20)Reigate Priory ACWoking25 Jun 
 1:55.2 2Jason Beeraje (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersWimbledon10 May 
 1:55.26 3h1James Ellis-SmithReigate Priory ACBedford26 May 
 1:56.1 3R WalkerPeterborough ACWimbledon10 May 
 1:57.30 4s2John Heanley (U17)Windsor, Slough & Eton ACSheffield11 Jul 
 1:57.6 4Jonathan EarnshawHounslow ACWimbledon10 May 
 1:58.1 5J MagnussonHerne Hill HarriersWimbledon10 May 
 1:59.2 6Robbie JamesDorking Mole Valley ACWimbledon10 May 
 2:00.0 7Jonathan HamblenWalton ACWimbledon10 May 
1500 Metres (Standard: 4:08.00)
 3:43.5 4Bruno Witchalls (U23)Dorking Mole Valley ACLoughborough11 Jun 
 3:44.68 6Jon McCallum (U23)Croydon HarriersLoughborough18 May 
 3:49.74 2Alister Moses (U20)Reigate Priory ACBedford6 Jul 
 3:50.6 9Jason Beeraje (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBattersea Park15 Jun 
 4:01.8 2J MagnussonHerne Hill HarriersWimbledon11 May 
 4:02.8 1A Smith (U20)Guildford & Godalming ACWimbledon10 May 
 4:04.7 3Robbie JamesDorking Mole Valley ACWimbledon11 May 
 4:06.5 2Alan Barnes (U20)Aldershot, Farnham & District ACWimbledon10 May 
 4:06.9 3Richard Ward (U17)Sutton & District ACTooting Bec20 Aug 
1 Mile (Standard: 4:30.0)
 4:03.73 6Bruno Witchalls (U23)Dorking Mole Valley ACBristol30 Aug 
 4:09.30 4James Ellis-SmithReigate Priory ACAshford18 May 
 4:20.51 13Simon BeardsallDorking Mole Valley ACBedford26 May 
3000 Metres (Standard: 8:55.00)
 8:08.9 4Bruno Witchalls (U23)Dorking Mole Valley ACLoughborough21 May 
 8:12.5 3David TaylorBlackheath HarriersOxford22 Jun 
 8:16.2 1Gary StainesBelgrave HarriersBattersea Park 
 8:19.3 1James Ellis-SmithReigate Priory ACWoking25 Jun 
 8:33.3 Ian MuntHerne Hill HarriersBattersea Pk21 May 
 8:34.0 2Alister Moses (U20)Reigate Priory ACBrighton20 Aug 
 8:50.2 2Richard Ward (U17)Sutton & District ACBattersea Park21 May 
 8:53.42 1Andrew Franklin (U17)Sutton & District ACEnfield3 Aug 
5000 Metres (Standard: 16:15.00)
 13:54.67 7h1Gary StainesBelgrave HarriersBirmingham11 Jul 
 14:05.8 1Kassa TadesseBelgrave HarriersHexham8 Oct 
 14:23.1 4Adrian MarriottHercules Wimbledon ACCrystal Palace21 Jun 
 14:53.3 1Paul HaywoodCrawley ACWimbledon10 May 
 14:58.9 2Stuart MajorSouth London HarriersWimbledon10 May 
 15:04.2 3Roger AlsopBelgrave HarriersWimbledon10 May 
 15:37.2 4R PhillipsEpsom & Ewell HarriersWimbledon10 May 
 15:38.2 5A KennisWalton ACWimbledon10 May 
 15:54.0 6Ian Lamplough (M35)South London HarriersWimbledon10 May 
 16:01.9 7S ChettatiBelgrave HarriersWimbledon10 May 
 16:11.0 8Richard XerriHercules Wimbledon ACWimbledon10 May 
10,000 Metres (Standard: 35:00.00)
 29:11.79 3David TaylorBlackheath HarriersTroisdorf, GER17 Aug 
 30:33.82 1Adrian MarriottHercules Wimbledon ACBedford30 Aug 
 30:55.44 9Gary McIlroyEpsom & Ewell HarriersBedford25 May 
 31:09.2 1Ian MuntHerne Hill HarriersHayes29 Jun 
 32:18.9 1Mark Gregory (M35)ThurrockTooting Bec20 Sep 
 33:10.0 2Deron FaganCroydon HarriersTooting Bec20 Sep 
 33:12.5 3Karl CorpesAldershot, Farnham & District ACTooting Bec20 Sep 
 33:38.0 4Ian Lamplough (M35)South London HarriersTooting Bec20 Sep 
 34:08.0 5R ThomasBVUTooting Bec20 Sep 
3000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 10:00.00)
 9:03.10 5Kevin Nash (U23)Aldershot, Farnham & District ACLoughborough18 May 
 9:12.5 1Ben Whitby (U23)Hounslow ACTelford3 May 
110 Metres Hurdles (106.7cm) (Standard: 16.00)
 15.0 2Clarence AllenHerne Hill HarriersTooting Bec17 May 
 15.3/-0.9 2Andrew DavidWoodford Green ACWimbledon11 May 
 15.5/-0.9 3William GillesCroydon HarriersWimbledon11 May 
 15.9/-0.9 4Mark RobertsKingston AC & Polytechnic HarriersWimbledon11 May 
400 Metres Hurdles (91.4cm) (Standard: 58.00)
 52.80 1Glenn GrayThames Valley HarriersPortsmouth20 Jul 
 52.9 George SandyHercules Wimbledon ACWimbledon Park10 May 
 54.4 1Andrew KennardWalton ACPortsmouth16 Aug 
 54.5 1Gareth Lewis (U20)Cheam High SchoolWimbledon11 May 
 54.7 2h4Richard HoltBlackheath HarriersCrystal Palace21 Jun 
High Jump (Standard: 1.90m [6ft3in])
 2.05m 5=Warren CaswellWoodford Green ACLoughborough18 May 
 2.05m 2Richard Aspden (U23)Belgrave HarriersHendon7 Jun 
 2.03m B1Samson Oni (U17)Belgrave HarriersHendon20 Jul 
 2.00m 1Marlon HugginsThames Valley HarriersWest London3 May 
 2.00m 1APaul Graham (U20)Blackheath HarriersBirmingham14 Sep 
 1.98m 3Wayne Gray (U17)Blackheath HarriersCherbourg, FRA29 Jun 
 1.96m 1Robert Paul (U17)Epsom & Ewell HarriersCarshalton21 Sep 
 1.95m Lewis Erdman (U20)Belgrave Harriers 
Pole Vault (Standard: 3.65m [12ft0in])
 4.70m 1Rufus Cooper (U20)Hounslow ACCrystal Palace24 May 
 4.60m 1Dylan MacDermottEpsom & Ewell HarriersWimbledon11 May 
 4.60m 1Steve McLennan (U20)Hounslow ACKingston14 Jun 
 4.60m 1Jamie Webb (U23)Belgrave HarriersCroydon18 Jun 
 4.40m Richard GammageRAF 
 4.40m 4Simon ShirleyBelgrave HarriersCrystal Palace21 Jun 
 4.10m DWilliam GillesCroydon HarriersStoke25 Aug 
 3.70m mEdward Coats (U20)Guildford & Godalming ACSheffield1 Jun 
 3.70m 1Anthony Rycraft (U17)Croydon HarriersCrystal Palace29 Jun 
 3.70m 1Cameron Johnston (U15)Croydon HarriersKingston27 Jul 
Long Jump (Standard: 6.50m [21ft4in])
 7.36m/+0.7 2Darren Thompson (U20)Belgrave HarriersSheffield12 Jul 
 7.28m/+3.5 w3John Shepherd (M35)EnfieldBedford27 Jul 
 7.21m 1John Shepherd (M35)EnfieldAbingdon1 Jun 
 7.18m 2Tendai Huntley (U23)Blackheath HarriersAshford18 May 
 7.02m 1Nana Wilson (U20)Herne Hill HarriersCroydon14 Jun 
 6.98m 1Manny NsudohCroydon HarriersBromley17 May 
 6.94m/0.0 1Ezra ClarkeShaftesbury Barnet HarriersCrawley10 May 
 6.94m 1Charles Igbon (U20)Newham & Essex Beagles27 Jul 
 6.91m/+3.1 w5William GillesCroydon HarriersCrystal Palace21 Jun 
 6.86m/+2.90 w4Richard Danso (U17)Belgrave HarriersSheffield12 Jul 
 6.85m 2Leon Smith (U23)Herne Hill HarriersWimbledon11 May 
 6.81m/+1.9 *Richard Danso (U17)Belgrave HarriersSheffield11 Jul 
 6.81m/+1.2 6Kirk King (U17)Belgrave HarriersSheffield11 Jul 
 6.71m 1Mark Awanah (U15)Lewisham ACBirmingham17 Aug 
 6.67m 3William GillesCroydon HarriersWimbledon11 May 
 6.63m 4Simon ShirleyBelgrave HarriersWimbledon11 May 
 6.62m 1John Heanley (U17)Windsor, Slough & Eton ACBasingstoke24 Aug 
 6.58m 2Michael Riddell (U20)Guildford & Godalming ACKingston14 Jun 
 6.54m/+0.9 5Dominique Richards (U20)Herne Hill HarriersCrystal Palace25 May 
 6.52m 3Luke Kelly (U20)Grey Coat School, WestminsterKingston14 Jun 
Triple Jump (Standard: 12.80m [42ft0in])
 15.75m/+1.2 1Ezra Clarke Shaftesbury Barnet HarriersSolihull15 Jul 
 15.01m 1Akinbode Oyediran (M35)Herne Hill HarriersWoodford31 May 
 14.63m/+1.3 6Charles Igbon (U20)Newham & Essex BeaglesSheffield12 Jul 
 14.56m 1Joe Allison (M35)Newham & Essex BeaglesMilton Keynes31 May 
 13.98m 1Manny Nsudoh Croydon HarriersCarshalton16 Jul 
 12.94m 4Mark Awanah (U15)Lewisham ACBirmingham17 Aug 
 12.88m 1Moses Annoh (U17)Croydon HarriersWelwyn29 Jun 
Shot Putt (7.26kg) (Standard: 12.80m [42ft0in])
 17.25m 1Emeka Udechuku (U20)Blackheath HarriersTooting Bec20 Sep 
 16.36m 4Bill (William P) Fuller (U23)Epsom & Ewell HarriersLoughborough18 May 
 15.08m 1Anthony Soalla-Bell (U23)Herne Hill HarriersHayes29 Jun 
 13.66m 1Gareth CookSutton & District ACSouthampton17 May 
 13.57m 2Bill (William J) Fuller (M45)Epsom & Ewell HarriersTooting Bec20 Aug 
 13.45m 1Tony NormanWoking ACWoodford31 May 
 13.45m 4Adrian Cluskey (U17)Blackheath HarriersCrawley30 Aug 
Discus (2kg) (Standard: 35.00m [115ft0in])
 55.68m 1Leith MararBelgrave HarriersCrystal Palace21 Jun 
 55.22m 1Emeka Udechuku (U20)Blackheath HarriersBraintree7 Sep 
 44.54m 1Gareth CookSutton & District ACSouthampton17 May 
 41.60m 1Mike Small (M40)Belgrave HarriersAshford8 Jun 
 38.58m 3Peter Todd (M35)Redhill & Surrey Beagles ACWimbledon10 May 
 35.32m 4Anthony Soalla-Bell (U23)Herne Hill HarriersWimbledon10 May 
 35.26m DEdward Coats (U20)Guildford & Godalming ACSheffield1 Jun 
Hammer (7.26kg) (Standard: 39.60m [130ft0in])
 60.96m 1Gareth CookSutton & District ACCarshalton5 Jul 
 55.22m 2Steve SammutTeam SolentKingston19 Apr 
 54.20m 2Bill (William P) Fuller (U23)Epsom & Ewell HarriersHarrow8 Jun 
 49.66m 1Peter Fuller (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston21 May 
 43.70m 3Chris King (M45)Croydon HarriersWimbledon11 May 
Javelin (800g) (Standard: 50.00m [164ft0in])
 68.02m 2Mark Francis (U23)Sutton & District ACSheffield11 Jul 
 60.64m 1Emeka Udechuku (U20)Blackheath HarriersWimbledon Pk11 May 
 59.64m 2Steve Langdon (M35)Hercules Wimbledon ACWimbledon11 May 
 59.24m 3J WestmeijerEpsom & Ewell HarriersWimbledon11 May 
 57.00m 1Tony NormanWoking ACWoking26 Jul 
 55.80m 4Kevin Sheppard (M45)Walton ACWimbledon11 May 
Decathlon (Standard: 5000pts)
 6727pts 3William GillesCroydon HarriersEnfield3 Aug 
 6030pts w4Edward Coats (U20)Guildford & Godalming ACSheffield1 Jun 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.