SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field > Inter-Counties > CAU 2004
Today's Date: 23 July 2024
CAU Inter-Counties, 30 & 31 May 2004, Bedford
  
 
Team Scores
Senior Women
Bedford Plate - Division 1
1Essex88
2SURREY71
3Middlesex68
4Yorkshire46
5Hampshire43.5
6East Districts, Scotland24
7Warwickshire23
8Merseyside21
9Kent19
10Greater Manchester18
11Northern Ireland12
12Lancashire10
 
Senior Men
Achilles Trophy - Division 1
1Yorkshire93
2Middlesex85.5
3Essex78
4Kent66
5SURREY42.5
6Hertfordshire38
7Hampshire36
8East Districts, Scotland27
9Warwickshire24
10Leicestershire19
11Northern Ireland7
12North-East Counties1
 
 
Individual performances by Surrey athletes
Senior Women
100 Metres3Helen Pryer(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)11.95 -1.6
200 Metres2Helen Pryer(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)24.03 +1.6
400 Metres3h2Michelle Pierre56.12
800 Metres-no competitor
1500 Metres-no competitor
5000 Metres5Genevieve Gardener(Guildford & Godalming AC)17:47.74
1500 Metres Steeplechase7Sarah-Jane Pickett5:21.7
100 Metres Hurdles (84.0cm)3Sarah Porter13.81 +1.0
400 Metres Hurdles (76.2cm)1Jennifer Culley60.16
High Jump1Julia Bennett(Epsom & Ewell Harriers)1.86m
Pole Vault2Tracy Grant3.60m
Long Jump8Joanna Trotman5.61m -0.8
Triple Jump4Azaria Francis12.30m
Shot Putt (5kg)-no competitor
Discus (1kg)8Angela Mitchell38.75m
Hammer (5kg)11Helen Ephgrave(Guildford & Godalming AC)38.57m
Javelin (600g)-no competitor
3000 Metres Track Walk-no competitor
Other Performances
100 Metres1Sabrina Scott11.86 -1.6
200 Metres5Liz Williams(Walton AC)24.98 +1.6
400 Metres5Liz Williams(Walton AC)56.25
1500 Metres Steeplechase11Alice Lethbridge5:30.9
400 Metres Hurdles (76.2cm)3Susan Williams61.24
400 Metres Hurdles (76.2cm)4Claire Heafford62.73
Long Jump10Helen Williams(Walton AC)5.52m -1.4
3000 Metres Track Walk8Fiona Bishop17:34.10
Senior Men
100 Metres7s1Dominique Richards10.87 +1.9
200 Metres5s1Leroy Slue22.38 -0.4
400 Metres5Dedan Simmons48.99
800 Metres6h1Jonathan McCallum(Croydon Harriers)1:56.37
1 Mile11Alister Moses4:25.62
5000 Metres4Kasse Tadesse(Belgrave Harriers)14:28.92
10,000 Metres3Paul Doyle32:29.62
3000 Metres Steeplechase (91.4cm)-no competitor
110 Metres Hurdles (106.7cm)7h2James Lowery(Belgrave Harriers)15.28w +2.7
400 Metres Hurdles (91.4cm)4h3John Heanley(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)57.26
High Jump7=John Heanley(Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)1.90m
Pole Vault7Cameron Johnston4.50m
Long Jump1Louis Burgess7.59m -0.5
Triple Jump6Enyioma Anomelechi14.61m
Shot Putt (7.26kg)14Abdul Buhari13.09m
Discus (2kg)14Abdul Buhari44.42m
Hammer (7.26kg)10Steve Sammut55.15m
Javelin (800g)-no competitor
3000 Metres Track Walk12Tim Watt14:10.15
Other Performances
100 Metres8s1Josh Wood11.03 +1.7