SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field > Track & Field >Inter-Counties > JY 1984
Today's Date: 14 August 2022
Junior Men & Youths

Junior Men & Youths, 5 August 1984, High Wycombe

Team Scores
Junior Men
1SURREY272
2Hampshire257
3Kent220
4Essex168
5Sussex158
6Oxfordshire141
Youths
1SURREY303
2Sussex251
3Kent209
4Hampshire189
5Essex184
6Oxfordshire125

Individual performances
Junior Men
100MA1Paul Miller (HerculesWimb)11.2
100MB1Arnold Hunte (Herne Hill H)11.2
200M1stRichard Haizelden (Sutton&Cheam)22.0
200MB1Paul Miller (HerculesWimb)22.7
400MA3A Malcolm (HerculesWimb)50.5
400MB2Michael Carlile (Croydon H)51.2
800MA2Tony Barratt (Woking AC)1:56.9
800MB1Richard Vassall (Waverley H)1:57.9
1500MA6Keith Hutchings (South London)4:03.3
1500MB4S Powell (Woking AC)4:11.0
3000MA4M Bangle (Hounslow AC)8:49.9
3000MB2Robin Firth (South London)8:59.5
110M H (99.0cm)A3Matthew Stone (Sutton&Cheam)16.4
110M H (99.0cm)4BM Poulson (Epsom & Ewell)19.9
400M Hurdles-
2000M S/CA1Murray Reid (Epsom & Ewell)6:09.5
2000M S/CB1F Marsh (Herne Hill H)6:12.2
3000M Walk-
4x100M Relay1stSURREY 42.7
4x400M Relay1stSURREY 3:24.9
High JumpA1Andrew Hutchinson (HerculesWimb)2.05m
High JumpB1M Poulson (Epsom & Ewell)1.80m
Pole VaultA2Howard Gooderham (Waverley H)3.80m
Long JumpA2Bryan Clasby (Mitcham AC)6.59m
Long JumpB1Michael Mather (Woking AC)6.57m
Triple JumpA1Peter Lloyd (South London)14.02m
Triple JumpB1M Poulson (Epsom & Ewell)11.82m
Shot (6.25kg)A2John Lanning (Guildford&G)13.75m
Shot (6.25kg)B4Chris Smale (Sutton&Cheam)11.99m
Discus (1.75kg)A2Chris Smale (Sutton&Cheam)44.82m
Discus (1.75kg)B4John Lanning (Guildford&G)38.82m
Hammer (6.25kg)A2Chris Smale (Sutton&Cheam)50.24m
Hammer (6.25kg)B1Andrew Bray (Epsom & Ewell)39.68m
Jave O/S (800g)A3Matthew Stone (Sutton&Cheam)49.26m
Jave O/S (800g)B2B Boychuk 39.56m
Youths
100MA2Phil Goedluck (Belgrave H)11.2
100MB1Ray Burke (Croydon H)11.4
200MA1Phil Goedluck (Belgrave H)22.9
200MB2G Warr 24.2
400MA1Sean Richards (Belgrave H)50.6
400MB1M Dann (HerculesWimb)52.2
800MA3David Haizelden (Sutton&Cheam)1:59.2
800MB4John Booth (Belgrave H)1:59.7
1500MA4N Watkins (Camberley&Dist)4:12.1
1500MB5M Forrester (Sutton&Cheam)4:18.2
3000MA2Andrew Bate (Herne Hill H)8:58.6
3000MB1J Hernandez (Waverley H)9:01.8
100M HurdlesA1Brett St. Louis (Herne Hill H)13.7
100M HurdlesB1Tom Haynes (Croydon H)14.5
400M HurdlesA1Tom Haynes (Croydon H)55.7
400M HurdlesB1David Haizelden (Sutton&Cheam)58.8
1500M S/CA2Steve Denham (Camberley&Dist)4:37.8
1500M S/CB2P Rowe (Walton AC)4:41.8
2000M WalkA4J Parker 14:01.3
4x100M Relay2ndSURREY 44.7
4x400M Relay1stSURREY 3:28.4
High JumpA2Chris Cornwell (Belgrave H)1.90m
High JumpB4F Ogwuda 1.55m
Pole VaultA1Andrew Moore (Woking AC)3.80m
Pole VaultB1Ian Tullett (Woking AC)3.60m
Long JumpA3N Hourhan (Woking AC)5.91m
Long JumpB4A Griffin (Epsom & Ewell)5.39m
Triple JumpA2A Griffin (Epsom & Ewell)12.40m
Triple JumpB2F Ogwuda 12.15m
Shot (5kg)A1Clayton Turner (Crawley AC)15.65m
Shot (5kg)B2Jonathon Gleed (Woking AC)13.19m
Discus (1.5kg)A2Clayton Turner (Crawley AC)43.28m
Discus (1.5kg)B1Gareth Cook (Sutton&Cheam)42.40m
Hammer (5kg)A2Jonathon Gleed (Woking AC)56.54m
Hammer (5kg)B1Gareth Cook (Sutton&Cheam)55.80m
Javelin (700g)A4G Glynn (Garth School)44.20m
Javelin (700g)B2S Donnelly 41.82m

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.