TRACK & FIELD - 2002 - INTER-COUNTY EVENTS Updated 18 June 2003

U20 & U15 INTER-COUNTIES, COPTHALL, 25 AUGUST 2002

Summary:
U15 Boys 5th SURREY 42pts
U15 Girls 15th SURREY 9pts
U20 Men 10th SURREY 34pts
U20 Women 2nd SURREY 49pts

Performances by Surrey athletes:-

U15 Boys 100 Heat 2 1 Emlyn AKOTO-DWEMOH 11.60w/+2.4 U15 Girls 100 Heat 2 6 Sarah HARRIS 13.49/+2.0
FINAL 1 Emlyn AKOTO-DWEMOH 11.32/+1.6 U15 Girls 200 Heat 3 5 Sarah HARRIS 27.35w/+4.1
U15 Boys 400 Heat 2 4 Adam WATTS 56.32 U15 Girls 1500 FINAL 12 Katherine MERTENS 5:31.34
FINAL 7 Adam WATTS 56.66 U15 Girls 75 Hurdles Heat 1 8 Kaylee PRICE 12.64/+1.7
U15 Boys 800 Heat 1 1 Samuel A-KISSI 2:05.87 U15 Girls Pole Vault FINAL 6 Emma WICKS 1.50
FINAL 2 Samuel A-KISSI 2:02.36 U15 Girls High Jump FINAL 14 Alex BANNER 1.35
U15 Boys 1500 FINAL 5 Stephen BLAKE 4:24.72 U15 Girls Long Jump FINAL 10 Kaylee PRICE 4.61/+1.2
U15 Boys 80 Hurdles Heat 1 1 Jordan ROYE 11.26w/+2.7
FINAL 1 Jordan ROYE 11.26/+1.3
U15 Boys Pole Vault FINAL 9 Michael ROBINSON 2.00
U15 Boys Long Jump FINAL 8 Ashley HARRIS 5.41w/+2.69
U15 Boys Triple Jump FINAL 9 Marcus FAVRE 11.33w/+3.2 (11.04/+1.8)
U15 Boys Shot FINAL 10 Andy VALE 10.18
U15 Boys Discus FINAL 3 Nicholas WEBB 40.69
U15 Boys Hammer FINAL 5 Chris SCOTT 39.69
U15 Boys Javelin FINAL 12 Dan PEATROY 35.34
U20 Men 100 Heat 1 3 Nathan MARTIN 11.2/+1.4 U20 Women 100 Heat 2 3 Amy DOWSETT 12.73/+1.2
FINAL 5 Nathan MARTIN 11.14w/+2.2 FINAL 5 Amy DOWSETT 12.7
U20 Men 200 Heat 1 5 Robert WATSON 23.06/+0.0 U20 Women 400 Heat 2 1 Sophie DOUGLAS 58.0
FINAL 5 Robert WATSON 22.63w/+4.3 FINAL 3 Sophie DOUGLAS 58.60
U20 Men 400 FINAL 1 Louis BURGESS 48.19 U20 Women 800 FINAL 1 Charlotte BEST 2:10.8
U20 Men 800 Heat 2 7 Jack APPLETON 2:03.2 U20 Women 1500 FINAL 2 Eleanor BAKER 4:35.60
U20 Men 1500 FINAL 11 Joshua SMALLEY 4:51.88 U20 Women 400 Hurdles FINAL 2 Emily PARKER 64.86
U20 Men 110 Hurdles FINAL 7 Richard AIDOO 15.66/+2.0 U20 Women High Jump FINAL 6= Catriona FORREST 1.55
U20 Men 400 Hurdles Heat 1 5 Ian FRANKISH 60.7 U20 Women Triple Jump FINAL 1 Emily PARKER 12.00/+1.1
U20 Men Pole Vault FINAL 5 Steve CARPENTER 3.80 U20 Women Shot FINAL 11 Helen EPHGRAVE 9.05
U20 Men Long Jump FINAL 1 Phillip GREENLAND 7.17/+0.8 U20 Women Discus FINAL 6 Kirsty BILLIN 33.36
U20 Men Triple Jump FINAL 7 Steve CARPENTER 12.22w/+2.9 (12.08/+1.4) U20 Women Hammer FINAL 7 Helen EPHGRAVE 36.98
U20 Men Discus FINAL 12 Robert BRUCE 32.09

Click here for full results as provided by SEAA