SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 12 August 2022
Surrey County Outdoor Championships - 2002
Under-17 Women 100 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Michelle Nash-Odei (Herne Hill H) 12.53 -1.2
2 Sarah Holmes (Woking AC) 12.71 -1.2
3 Jacqueline Nicholls (Walton AC) 13.22 -1.2
4 Suzanne Hughes (Guildford&G) 13.43 -1.2
5 Susanna Murray-Burton (Belgrave H) 13.94 -1.2
6 Louisa Likness (Walton AC) 14.07 -1.2
Under-17 Women 200 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Michelle Nash-Odei (Herne Hill H) 25.28 +1.3
2 Lauren Webb (Sutton&District) 25.70 +1.3
3 Sarah Holmes (Woking AC) 25.72 +1.3
4 Jacqueline Nicholls (Walton AC) 27.00 +1.3
5 Jessica Case (South London) 27.25 +1.3
6 Laura Wignall (HerculesWimb) 27.63 +1.3
7 Lianne Breden (Epsom & Ewell) 28.70 +1.3
8 Kate Waskett (Richmond & T) 29.41 +1.3
Under-17 Women 300 Metres HEAT 1
(Kingston, 11 May)
1 Lauren Webb (Sutton&District) 41.65
2 Natasha Clementis (Epsom & Ewell) 42.89
3 Kirstin Steyn (Kingston & Poly) 44.24
4 Shani Rainford (Herne Hill H) 44.34
5 Faye Smith (Sutton&District) 45.23
Under-17 Women 300 Metres HEAT 2
(Kingston, 11 May)
1 Amy Forsyth (Belgrave H) 42.93
2 Jessica Case (South London) 43.51
3 Louisa Crawley (Walton AC) 44.45
4 Lana Whatley (Kingston & Poly) 45.69
Under-17 Women 300 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Lauren Webb (Sutton&District) 40.47 CBP
2 Natasha Clementis (Epsom & Ewell) 41.63
3 Jessica Case (South London) 42.06
4 Amy Forsyth (Belgrave H) 42.82
5 Louisa Crawley (Walton AC) 43.35
6 Kirstin Steyn (Kingston & Poly) 43.66
Under-17 Women 800 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Kiri Nowak (AldershotF&D) 2:26.45
2 Jennifer Kent (Guildford&G) 2:27.85
3 Vicki Evans (Croydon H) 2:34.93
4 Jessica Harvey (Richmond & T) 2:40.02
5 Michelle Cannell (Sutton&District) 2:59.81
Under-17 Women 1500 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Kiri Nowak (AldershotF&D) 5:01.88
2 Georgina Furze (AldershotF&D) 5:17.09
3 Siobhan Raggett (AldershotF&D) 5:21.13
4 Lizzy Riley (Guildford&G) 5:37.15
Under-17 Women 3000 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Kiri Nowak (AldershotF&D) 10:50.48
2 Georgina Furze (AldershotF&D) 11:19.24
3 Siobhan Raggett (AldershotF&D) 11:24.96
4 Jennifer Kent (Guildford&G) 11:36.88
5 Lizzy Riley (Guildford&G) 12:07.98
Under-17 Women 80 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Natasha Clementis (Epsom & Ewell) 12.04 -1.2
2 Rachel Peckham (Epsom & Ewell) 12.21 -1.2
3 Louise Massingham (Walton AC) 12.25 -1.2
4 Jessica Case (South London) 12.82 -1.2
5 Ruth Hatch (Epsom & Ewell) 13.05 -1.2
6 Hannah Flowerday (Sutton&District) 13.21 -1.2
7 Hayley Crosswell (Guildford&G) 13.65 -1.2
8 Kate Waskett (Richmond & T) 14.60 -1.2
Under-17 Women 300m Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Natasha Clementis (Epsom & Ewell) 44.80 CBP
2 Jessica Case (South London) 45.70
3 Amy Forsyth (Belgrave H) 46.20
4 Laura Thompson (AldershotF&D) 47.86
5 Lana Whatley (Kingston & Poly) 49.45
6 Claire O'Neill (StJohnBapt S) 49.61
7 Sarah Hollobone (Walton AC) 49.87
8 Sasheana Gordon (Kingston & Poly) 53.07
Under-17 Women High Jump FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Lucy McManus (Guildford&G) 1.60
2 Shani Rainford (Herne Hill H) 1.60
3 Kate Waskett (Richmond & T) 1.45
4 Jessica Harvey (Richmond & T) 1.40
4 Lianne Breden (Epsom & Ewell) 1.40
Under-17 Women Long Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Rebekah Passley (Herne Hill H) 5.83
2 Rachel Peckham (Epsom & Ewell) 5.14
3 Kirstin Steyn (Kingston & Poly) 4.93
4 Michelle Nash-Odei (Herne Hill H) 4.90
6 Sasheana Gordon (Kingston & Poly) 4.25
7 Laura Wignall (HerculesWimb) 4.23
Under-17 Women Triple Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Ruth Hatch (Epsom & Ewell) 11.23
2 Rachel Peckham (Epsom & Ewell) 10.62
3 Jacqueline Nicholls (Walton AC) 10.34
5 Lana Whatley (Kingston & Poly) 9.67
Under-17 Women Shot (4kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Jade Lally (HerculesWimb) 8.65
2 Jennifer Kent (Guildford&G) 6.61
3 Maureen Njuguna (HerculesWimb) 5.52
Under-17 Women Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Kim Henderson (Woking AC) 26.30
2 Hayley Crosswell (Guildford&G) 25.19
3 Jade Lally (HerculesWimb) 17.07
4 Maureen Njuguna (HerculesWimb) 15.49
Under-17 Women Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Kate Gillett (Croydon H) 26.18
Under-17 Women Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Venesha Ellis (Herne Hill H) 32.29
2 Alex Oglethorpe (Woking AC) 32.08
3 Hayley Crosswell (Guildford&G) 29.39
4 Louisa Crawley (Walton AC) 25.95
5 Jade Lally (HerculesWimb) 19.95
6 Sasheana Gordon (Kingston & Poly) 19.19
7 Jessica Harvey (Richmond & T) 16.59
8 Maureen Njuguna (HerculesWimb) 15.58

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.