SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 18 August 2022
Surrey County Outdoor Championships - 2002
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 11 May)
1 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&District) 11.75 -1.2
2 Dominic Parsons (Blackheath H) 12.07 -1.2
3 Nick Canty (Croydon H) 12.12 -1.2
4 Ben Stanton (Sutton&District) 12.76 -1.2
5 Mathew Field (Kingston & Poly) 13.32 -1.2
6 Alex Bell (Camberley&Dist) 13.35 -1.2
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 11 May)
1 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 11.80 -1.0
2 Vaughan McPherson (Sutton&District) 12.41 -1.0
3 James Clement (Camberley&Dist) 12.50 -1.0
4 Tim Kuria (Woking AC) 12.84 -1.0
5 Daniel Flint (Woking AC) 13.58 -1.0
6 Philemon Klu (Sutton&District) 14.08 -1.0
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 3
(Kingston, 11 May)
1 Miles Marshall (Herne Hill H) 11.71 -0.5
2 Daniel Davis (Sutton&District) 11.72 -0.5
3 Danny Doyley (Croydon H) 12.70 -0.5
4 John Barham (Epsom & Ewell) 13.01 -0.5
Under-15 Boys 100 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 11.47 +0.4 =CBP
2 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&District) 11.51 +0.4
3 Miles Marshall (Herne Hill H) 11.59 +0.4
4 Daniel Davis (Sutton&District) 11.64 +0.4
5 Nick Canty (Croydon H) 11.96 +0.4
6 Dominic Parsons (Blackheath H) 11.99 +0.4
7 Vaughan McPherson (Sutton&District) 12.35 +0.4
8 James Clement (Camberley&Dist) 12.43 +0.4
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Daniel Davis (Sutton&District) 23.45 +1.6
2 Jordan Roye (Croydon H) 24.14 +1.6
3 Richard Geenberg (Guildford&G / (RGS Glfd)) 25.26 +1.6
4 Liam Bradshaw (Croydon H) 25.32 +1.6
5 Rufus Nugent (HerculesWimb) 25.36 +1.6
6 John Barham (Epsom & Ewell) 25.73 +1.6
7 Mathew Field (Kingston & Poly) 26.81 +1.6
8 Liam Floodgate (Redhill&SyB) 26.86 +1.6
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Miles Marshall (Herne Hill H) 23.46 +1.5
2 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 24.18 +1.5
3 Dominic Parsons (Blackheath H) 24.48 +1.5
4 Danny Doyley (Croydon H) 25.06 +1.5
5 James Clement (Camberley&Dist) 25.35 +1.5
6 Stuart Overington (Guildford&G) 25.55 +1.5
7 Sandy Reid (Epsom & Ewell) 25.77 +1.5
8 Courtney Codrington (Walton AC) 29.30 +1.5
Under-15 Boys 200 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Miles Marshall (Herne Hill H) 23.32 +0.9 CBP
2 Daniel Davis (Sutton&District) 23.48 +0.9
3 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 23.79 +0.9
4 Jordan Roye (Croydon H) 24.16 +0.9
5 Dominic Parsons (Blackheath H) 24.52 +0.9
6 Richard Geenberg (Guildford&G / (RGS Glfd)) 24.96 +0.9
7 Danny Doyley (Croydon H) 25.21 +0.9
8 Liam Bradshaw (Croydon H) 25.62 +0.9
Under-15 Boys 400 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Samuel A-Kissi (Herne Hill H) 55.02
2 Aaron Denton (Crawley AC) 56.21
3 Alex Montagnani (Herne Hill H) 57.18
4 Richard Van de Puijje (HerculesWimb) 57.61
5 Liam Bradshaw (Croydon H) 57.91
6 Sandy Reid (Epsom & Ewell) 58.24
Under-15 Boys 800 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Ollie Ralph (Epsom & Ewell) 2:05.93
2 Aaron Denton (Crawley AC) 2:07.73
3 Matthew Ford (Oxted S) 2:09.99
4 Luke Brice (Sutton&District) 2:13.33
5 Andrew Conway (Herne Hill H) 2:14.03
6 Richard Van de Puijje (HerculesWimb) 2:15.48
7 Christopher Boyle (WindsorSE&H) 2:19.54
8 Daniel Sheppard (AldershotF&D) 2:22.04
9 Liam Floodgate (Redhill&SyB) 2:25.09
10 Harry Martin (Sutton&District) 2:26.20
Under-15 Boys 1500 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Stephen Blake (AldershotF&D) 4:30.6
2 Gary Bradbury (Woking AC) 4:33.6
3 James Bright (Oxted S) 4:42.3
4 Daniel Hooper (South London) 4:43.8
5 Christopher Boyle (WindsorSE&H) 4:44.5
6 Daniel Sheppard (AldershotF&D) 4:50.4
7 Harry Martin (Sutton&District) 4:58.9
8 Benjamin Lynn (AldershotF&D) 5:00.6
9 Patrick Furze (AldershotF&D) 5:30.3
Under-15 Boys 3000 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Stephen Blake (AldershotF&D) 9:44.05
2 Daniel Sheppard (AldershotF&D) 10:17.02
3 Daniel Hooper (South London) 10:26.81
4 Harry Martin (Sutton&District) 10:36.82
5 Julian Anderson (AldershotF&D) 10:38.30
6 William Lucas (AldershotF&D) 11:27.18
7 James Pope (W Chuch S) 11:36.54
8 David Stephens (Belgrave H) 11:41.14
9 Malcolm Kent (Guildford&G) 12:25.06
Under-15 Boys 80 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Daniel Davis (Sutton&District) 11.21 -0.9
2 Jordan Roye (Croydon H) 12.05 -0.9
3 Nick Canty (Croydon H) 12.14 -0.9
4 Liam Bradshaw (Croydon H) 13.09 -0.9
5 Tim Kuria (Woking AC) 13.90 -0.9
Under-15 Boys High Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Ashley Hamilton (Croydon H) 1.70
2 Peter Richardson (WindsorSE&H) 1.65
3 Sahr Momah (Herne Hill H) 1.60
4 Rufus Nugent (HerculesWimb) 1.55
5 Courtney Codrington (Walton AC) 1.45
Under-15 Boys Pole Vault FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Michael Robinson (Richmond & T) 1.80
Under-15 Boys Long Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Richard Geenberg (Guildford&G / (RGS Glfd)) 5.72
2 Luke Hicks (Epsom & Ewell) 5.62
3 Ashley Harris (Croydon H) 5.29
4 Rufus Nugent (HerculesWimb) 5.26
5 Stuart Overington (Guildford&G) 5.10
6 Luke Nicklin (Kingston & Poly) 5.04
7 Mathew Field (Kingston & Poly) 5.00
8 Sandy Reid (Epsom & Ewell) 4.94
9 James Clement (Camberley&Dist) 4.60
Under-15 Boys Triple Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Luke Hicks (Epsom & Ewell) 11.45
2 Peter Richardson (WindsorSE&H) 11.31
3 Stuart Overington (Guildford&G) 10.85
4 Daniel Lee (Croydon H) 10.81
5 David Stephens (Belgrave H) 10.28
6 Mathew Field (Kingston & Poly) 10.14
7 Liam Floodgate (Redhill&SyB) 9.27
Under-15 Boys Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Nicholas Webb (Woking AC) 11.22
2 Luke Nicklin (Kingston & Poly) 11.15
3 Alex Montagnani (Herne Hill H) 10.24
4 Kaine Harrington (Crawley AC) 9.03
Under-15 Boys Discus (1.25kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Nicholas Webb (Woking AC) 34.32
2 Allan Shaw (Woking AC) 20.90
3 Malcolm Kent (Guildford&G) 13.64
Under-15 Boys Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Nicholas Webb (Woking AC) 33.48
2 Kaine Harrington (Crawley AC) 29.58
3 Stephen Robinson (Richmond & T) 23.65
Under-15 Boys Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Malcolm Kent (Guildford&G) 15.65

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.