SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 24 June 2021
Surrey County Outdoor Championships - 1996
Under-13 Girls 75 Metres HEAT 1
(Croydon, 11 May)
1 Sarah Henderson (Woking AC) 10.8 -0.2
2 C Eustace (Croydon H) 11.0 -0.2
3 H Booker (Waverley H) 11.6 -0.2
4 L Gaynor (Sutton&District) 11.8 -0.2
5 Gemma Adams (DorkingMV) 12.1 -0.2
Under-13 Girls 75 Metres HEAT 2
(Croydon, 11 May)
1 Samantha Henderson (Woking AC) 10.9 +1.6
2 Emily Parker (DorkingMV) 11.7 +1.6
3 Chloe Wooldridge (Sutton&District) 11.8 +1.6
4 Lisa Darnell (Camberley&Dist) 12.0 +1.6
5 V Thatcher (DorkingMV) 12.8 +1.6
6 L Chard (Sutton&District) 12.9 +1.6
Under-13 Girls 75 Metres FINAL
(Croydon, 11 May)
1 Sarah Henderson (Woking AC) 10.8 +0.7
2 Samantha Henderson (Woking AC) 10.8 +0.7
3 C Eustace (Croydon H) 11.1 +0.7
4 L Gaynor (Sutton&District) 11.6 +0.7
5 Chloe Wooldridge (Sutton&District) 11.6 +0.7
6 H Booker (Waverley H) 11.7 +0.7
7 Emily Parker (DorkingMV) 11.9 +0.7
8 Lisa Darnell (Camberley&Dist) 12.0 +0.7
Under-13 Girls 150 Metres FINAL
(Croydon, 12 May)
1 Joanna Whiteman (Guildford&G) 21.6
2 Jaclyn Overington (Waverley H) 22.6
3 L Gaynor (Sutton&District) 23.0
4 H Booker (Waverley H) 23.0
5 Emily Parker (DorkingMV) 23.7
6 Hannah Sugden (Waverley H) 23.9
7 Gemma Adams (DorkingMV) 24.3
8 V Thatcher (DorkingMV) 25.6
Under-13 Girls 600 Metres HEAT 1
(Croydon, 11 May)
2 Sarah-Jane Pickett (HorshamBSH) 1:52.9
3 Anne Surtees (HerculesWimb) 1:54.6
4 Lorna Vyse (Woking AC) 1:55.3
5 Emily Adams (AldershotF&D) 1:59.9
6 R Smith (Croydon H) 2:00.6
7 Chloe Wooldridge (Sutton&District) 2:02.4
8 Hannah Sugden (Waverley H) 2:06.6
9 L Chard (Sutton&District) 2:15.4
Under-13 Girls 600 Metres HEAT 2
(Croydon, 11 May)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 1:48.8
2 Sanique Ferguson (HerculesWimb) 1:50.2
3 Helena Robey (Guildford&G) 1:55.6
4 H Oakes (Woking AC) 1:58.4
5 Kelly Savile (HerculesWimb) 2:07.5
6 K Langton (Croydon H) 2:09.2
7 Emily Conroy 2:10.6
8 Nicki Bailey (DorkingMV) 2:17.6
Under-13 Girls 600 Metres FINAL
(Croydon, 12 May)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 1:47.1
2 Sanique Ferguson (HerculesWimb) 1:49.3
3 Sarah-Jane Pickett (HorshamBSH) 1:50.8
4 Anne Surtees (HerculesWimb) 1:54.9
5 Lorna Vyse (Woking AC) 1:55.6
6 Helena Robey (Guildford&G) 1:56.4
7 H Oakes (Woking AC) 1:57.2
8 Emily Adams (AldershotF&D) 2:00.8
Under-13 Girls 1000 Metres HEAT 1
(Walton, 15 June)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 3:32.0
2 Sanique Ferguson (HerculesWimb) 3:32.5
3 Helena Robey (Guildford&G) 3:32.7
4 Lorna Vyse (Woking AC) 3:33.5
5 Angharad Hughes (Richmond & T) 3:37.5
6 C Deacon (Sutton&District) 3:47.6
Under-13 Girls 1000 Metres HEAT 2
(Walton, 15 June)
1 Sarah-Jane Pickett (HorshamBSH) 3:32.6
2 Anne Surtees (HerculesWimb) 3:38.2
3 Emily Conroy (Epsom & Ewell) 3:40.0
4 Emily Adams (AldershotF&D) 3:42.5
5 Chloe Wooldridge (Sutton&District) 3:45.9
6 L Chard (Sutton&District) 4:11.3
Under-13 Girls 1000 Metres FINAL
(Walton, 16 June)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 3:16.6
2 Sanique Ferguson (HerculesWimb) 3:18.4
3 Anne Surtees (HerculesWimb) 3:18.7
4 Sarah-Jane Pickett (HorshamBSH) 3:20.4
5 Helena Robey (Guildford&G) 3:22.4
6 Lorna Vyse (Woking AC) 3:27.0
7 Angharad Hughes (Richmond & T) 3:30.2
8 Emily Adams (AldershotF&D) 3:38.2
9 Emily Conroy (Epsom & Ewell) 3:39.3
Under-13 Girls 70 Metres Hurdles (68.5cm) HEAT 1
(Walton, 15 June)
1 C Eustace (Croydon H) 12.4 -0.4
2 Catriona Forrest (Guildford&G) 14.1 -0.4
3 L Banner (Guildford&G) 14.7 -0.4
4 Emily Parker (DorkingMV) 15.5 -0.4
Under-13 Girls 70 Metres Hurdles (68.5cm) HEAT 2
(Walton, 15 June)
1 Clare Barbour (Guildford&G) 13.0 +1.7
2 Emma Peak (Sutton&District) 15.9 +1.7
3 Lisa Darnell (Camberley&Dist) 16.0 +1.7
Under-13 Girls 70 Metres Hurdles (68.5cm) FINAL
(Walton, 15 June)
1 Clare Barbour (Guildford&G) 12.4 +1.1
2 C Eustace (Croydon H) 12.5 +1.1
3 Emma Peak (Sutton&District) 13.2 +1.1
4 Catriona Forrest (Guildford&G) 13.5 +1.1
5 L Banner (Guildford&G) 15.0 +1.1
6 Lisa Darnell (Camberley&Dist) 15.5 +1.1
Under-13 Girls High Jump FINAL
(Croydon, 11 May)
1 Sarah Henderson (Woking AC) 1.35
2 Samantha Henderson (Woking AC) 1.32
3 K Langton (Croydon H) 1.23
4 Nicki Bailey (DorkingMV) 1.15
Under-13 Girls Long Jump FINAL
(Walton, 15 June)
1 Samantha Henderson (Woking AC) 4.47 CBP
2 Sarah Henderson (Woking AC) 4.39
3 E Holland (DorkingMV) 4.22
4 C Eustace (Croydon H) 3.88
5 Emily Parker (DorkingMV) 3.71
6 Catriona Forrest (Guildford&G) 3.61
7 Emma Peak (Sutton&District) 3.58
8 V Thatcher (DorkingMV) 3.40
9 Lisa Darnell (Camberley&Dist) 3.34
10 Joanna Whiteman (Guildford&G) 3.23
11 Laura Randall (Epsom & Ewell) 3.22
Under-13 Girls Shot Putt (2.72kg) FINAL
(Croydon, 12 May)
1 Joanna Whiteman (Guildford&G) 5.79
2 K Herbert (Glen S) 3.80
Under-13 Girls Discus (0.75kg) FINAL
(Walton, 15 June)
1 Laura Randall (Epsom & Ewell) 17.84
2 Clare Barbour (Guildford&G) 15.46
Under-13 Girls Javelin (400g) FINAL
(Walton, 15 June)
1 Z Murray (Croydon H) 20.74 CBP
2 Iman Ahmed (Herne Hill H) 14.54
3 Laura Randall (Epsom & Ewell) 14.42
4 Rebecca Sasse (Sutton&District) 13.20

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.