SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 12 August 2022
Surrey County Outdoor Championships - 1995
Under-17 Men 100 Metres HEAT 1
(Croydon, 13 May)
1 Marlon Dickson (Belgrave H) 10.9 (+5.5)
2 Kevin Eaves (Croydon H) 11.4 (+5.5)
3 Andy Simpson (Woking AC) 11.4 (+5.5)
4 Ross Williams (HerculesWimb) 12.1 (+5.5)
5 Chris Woods (Walton AC) 12.3 (+5.5)
Under-17 Men 100 Metres HEAT 2
(Croydon, 13 May)
1 Geoffrey Ojok (Belgrave H) 11.3 (+5.3)
2 Nigel James (Herne Hill H) 11.4 (+5.3)
3 Eshref Hassan (Belgrave H) 11.5 (+5.3)
4 Mark Hamilton (Kingston & Poly) 11.7 (+5.3)
5 M Ansley-Watson (Walton AC) 12.6 (+5.3)
Under-17 Men 100 Metres FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Marlon Dickson (Belgrave H) 11.1 +2.5
2 Nigel James (Herne Hill H) 11.3 +2.5
3 Geoffrey Ojok (Belgrave H) 11.5 +2.5
4 Kevin Eaves (Croydon H) 11.6 +2.5
5 Eshref Hassan (Belgrave H) 11.6 +2.5
6 Andy Simpson (Woking AC) 11.7 +2.5
7 Mark Hamilton (Kingston & Poly) 11.8 +2.5
8 Ross Williams (HerculesWimb) 12.4 +2.5
Under-17 Men 200 Metres HEAT 1
(Croydon, 14 May)
1 Eshref Hassan (Belgrave H) 23.6 (+4.1)
2 James Hilston (Belgrave H) 23.9 (+4.1)
3 Adeleke Adelamo (HerculesWimb) 24.6 (+4.1)
4 Darryl Shakes (Belgrave H) 26.3 (+4.1)
Under-17 Men 200 Metres HEAT 2
(Croydon, 14 May)
1 Geoffrey Ojok (Belgrave H) 23.2 +4.8
2 Marlon Dickson (Belgrave H) 23.2 +4.8
3 Kevin Eaves (Croydon H) 23.3 +4.8
4 T Merchant (S'wark) 24.0 +4.8
5 Ross Williams (HerculesWimb) 24.7 +4.8
Under-17 Men 200 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Marlon Dickson (Belgrave H) 22.6 +3.5
2 Geoffrey Ojok (Belgrave H) 22.7 +3.5
3 James Hilston (Belgrave H) 22.9 +3.5
4 Eshref Hassan (Belgrave H) 23.2 +3.5
5 Kevin Eaves (Croydon H) 23.4 +3.5
6 T Merchant (S'wark) 24.3 +3.5
7 Adeleke Adelamo (HerculesWimb) 24.3 +3.5
8 Darryl Shakes (Belgrave H) 26.9 +3.5
Under-17 Men 400 Metres FINAL
(Croydon, 13 May)
1 James Hilston (Belgrave H) 50.4
2 T Merchant (S'wark) 52.8
3 Andrew Bilby (Sutton&District) 52.9
4 Andrew Lassetter (Oxted S) 58.4
5 A Weeks (Guildford&G) 58.5
6 Damian Serra (Waverley H) 58.9
Under-17 Men 800 Metres HEAT 1
(Croydon, 13 May)
1 Neil Cahillane (Croydon H) 2:11.7
2 T Weeks (Epsom & Ewell) 2:14.1
3 A Smith (Guildford&G) 2:15.3
4 Tom Solomon (Tiffin School) 2:16.6
5 Ross Williams (Oxted S) 2:20.0
6 C Coles (HerculesWimb) 2:31.2
Under-17 Men 800 Metres HEAT 2
(Croydon, 13 May)
1 Gareth Price (Sutton&District) 2:11.4
2 S Adu (HerculesWimb) 2:12.5
3 Chris Purser (Croydon H) 2:12.9
4 S Brown (Oxted S) 2:14.1
5 A Windheuser (Croydon H) 2:26.0
6 S England (Oxted S) 2:26.5
Under-17 Men 800 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Neil Cahillane (Croydon H) 2:00.0
2 Gareth Price (Sutton&District) 2:01.4
3 A Smith (Guildford&G) 2:03.5
4 Chris Purser (Croydon H) 2:04.9
5 S Adu (HerculesWimb) 2:06.2
6 T Weeks (Epsom & Ewell) 2:12.6
7 Tom Solomon (Tiffin School) 2:15.5
Under-17 Men 1500 Metres FINAL
(Walton, 1 July)
1 A Barnes (AldershotF&D) 4:09.7
2 A Smith (Guildford&G) 4:12.8
3 Gareth Price (Sutton&District) 4:15.0
4 A Roff (HaslemereB) 4:23.4
5 K Cadman (HerculesWimb) 4:24.5
6 Tom Solomon (Tiffin School) 4:26.0
7 Danny Haydon (Walton AC) 4:29.6
8 T Weeks (Epsom & Ewell) 4:32.1
9 M Bloor (Sutton&District) 4:37.4
10 P Sampson (AldershotF&D) 4:44.8
11 C Coles (HerculesWimb) 5:02.4
Under-17 Men 3000 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Steve Bayliss (Croydon H) 9:16.2
2 T Hillier (Reigate Priory) 9:33.2
3 Duncan Woolmer (Croydon H) 9:47.6
4 Ben Hunt (Epsom & Ewell) 9:50.1
5 Jon Harris (Croydon H) 9:51.2
6 S Barron (Bracknell AC) 10:14.3
7 Alister Moses (Reigate Priory) DNF
Under-17 Men 100 Metres Hurdles (91.4cm) FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Michael Nesbeth (Croydon H) 14.4 (+5.9)
2 Chris Woods (Walton AC) 15.0 (+5.9)
3 Nick Owen (Kingston & Poly) 15.0 (+5.9)
4 Richard Brown (Waverley H) 15.2 (+5.9)
5 Gary Hall (Sutton&District) 15.5 (+5.9)
6 Damian Serra (Waverley H) 16.4 (+5.9)
Under-17 Men 400 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Michael Nesbeth (Croydon H) 60.0
2 B Mendelssohn (HerculesWimb) 61.3
Under-17 Men 1500 Metres Steeplechase FINAL
(Walton, 1 July)
1 S Alexander (Belgrave H) 4:58.3
2 Chris Hogg (Tiffin School) 5:00.1
3 C Payne (Woking AC) 5:30.0
4 Matthew Shute (Epsom & Ewell) 6:06.9
Under-17 Men 4x100M Relay FINAL
(Walton, 1 July)
1 Belgrave Harriers  65.3
Under-17 Men 4 X 200 Metres Relay FINAL
(Walton, 1 July)
1 Belgrave Harriers  2:36.5
Under-17 Men 4x400M Relay FINAL
(Walton, 1 July)
1 Belgrave Harriers  3:52.0
Under-17 Men High Jump FINAL
(Croydon, 13 May)
1 T Hines (Guildford&G) 1.65
2 Gary Hall (Sutton&District) 1.65
3 W Andrews (Reigate Priory) 1.60
Under-17 Men Pole Vault FINAL
(Croydon, 13 May)
1 C Van Doorn (Sutton&District) 2.70
2 Nick Owen (Kingston & Poly) 2.60
3 J McNally (Sutton&District) 2.20
Under-17 Men Long Jump FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Geoffrey Ojok (Belgrave H) 6.57 (+5.3) =CBP
2 Kevin Eaves (Croydon H) 6.41 +2.2
3 Michael Riddell (Guildford&G) 5.95 +1.6
4 Eshref Hassan (Belgrave H) 5.85 +1.8
5 Anthony Sheppard (Sutton&District) 5.75 +2.5
6 Gary Hall (Sutton&District) 5.53 +2.2
7 Nick Owen (Kingston & Poly) 5.31 +2.8
Under-17 Men Triple Jump FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Anthony Sheppard (Sutton&District) 12.42
2 David Brown (Croydon H) 11.64
3 Gary Hall (Sutton&District) 11.35
Under-17 Men Shot Putt (5kg) FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Emeka Udechuku (Blackheath H) 17.39 CBP
Under-17 Men Discus (1.5kg) FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Emeka Udechuku (Blackheath H) 55.90 CBP
Under-17 Men Hammer (5kg) FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Emeka Udechuku (Blackheath H) 42.80
2 C Vickery (Guildford&G) 42.06
Under-17 Men Javelin (700g) FINAL
(Croydon, 14 May)
1 N Stone (Sutton&District) 43.00
2 P Fairbairn (AldershotF&D) 42.34
3 Nick Owen (Kingston & Poly) 35.86

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.