SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 4 August 2021
Surrey County Outdoor Championships - 1992
Senior Women 100 Metres FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Yvonne Cole (Croydon H) 12.5 -1.3
2 Donna Fraser (U23) (Croydon H) 12.6 -1.3
3 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 12.8 -1.3
4 F Moore (Herne Hill H) 12.9 -1.3
5 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 13.0 -1.3
6 Nicola Curtis (U23) (Woking AC) 13.1 -1.3
7 Amanda Brown (U20) (Kingston & Poly) 13.6 -1.3
Senior Women 200 Metres HEAT 1
(Croydon, 16 May)
1 Donna Fraser (U23) (Croydon H) 25.2 +0.9
2 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 26.4 +0.9
3 Amanda Brown (U20) (Kingston & Poly) 26.6 +0.9
4 P De Fraine (Walton AC) 28.2 +0.9
5 F Bater (Epsom & Ewell) 28.5 +0.9
Senior Women 200 Metres HEAT 2
(Croydon, 16 May)
1 Donna Burkmar (AldershotF&D) 25.1 -0.6
2 Yvonne Cole (Croydon H) 25.9 -0.6
3 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 26.1 -0.6
4 Diana Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 26.8 -0.6
5 Andrea Clarke (U20) (Mitcham&Sutt) 28.5 -0.6
Senior Women 200 Metres FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Donna Burkmar (AldershotF&D) 25.0 -1.3
2 Donna Fraser (U23) (Croydon H) 25.2 -1.3
3 Yvonne Cole (Croydon H) 26.0 -1.3
4 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 26.0 -1.3
5 Amanda Brown (U20) (Kingston & Poly) 27.5 -1.3
6 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 28.0 -1.3
7 P De Fraine (Walton AC) 28.5 -1.3
Senior Women 400 Metres HEAT 1
(Croydon, 17 May)
1 Clare Bleasdale (U23) (Guildford&G) 60.6
2 Michelle Moore (U20) (Herne Hill H) 61.1
3 Andrea Ford (U20) (Kingston & Poly) 63.7
4 Andrea Clarke (U20) (Mitcham&Sutt) 65.6
5 L Hall (South London) 67.6
6 M Hodges (Redhill&SyB) 69.0
Senior Women 400 Metres HEAT 2
(Croydon, 17 May)
1 Michelle Pierre (U20) (Croydon H) 56.4
2 B Blurton (Reigate Priory) 60.0
3 Lisa Thompson (Bromley L) 60.4
4 J Stone (Belgrave H) 62.4
5 A Haughton (Mitcham&Sutt) 62.5
6 F Byles (Mitcham&Sutt) 70.6
Senior Women 400 Metres FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Michelle Pierre (U20) (Croydon H) 55.7
2 Lisa Thompson (Bromley L) 57.2
3 Clare Bleasdale (U23) (Guildford&G) 57.9
4 Michelle Moore (U20) (Herne Hill H) 58.4
5 A Haughton (Mitcham&Sutt) 62.2
6 J Stone (Belgrave H) 62.4
Senior Women 800 Metres HEAT 1
(Croydon, 16 May)
1 Sally Read-Cayton (Kingston & Poly) 2:20.3
2 Ruth Fay (Woking AC) 2:20.5
3 Virginia Graham (Woking AC) 2:20.5
4 C Downing (Woking AC) 2:22.5
5 Rochelle Roy (Croydon H) 2:33.5
6 J Smiter (Belgrave H) 2:34.7
7 D Rae (Mitcham&Sutt) 2:42.0
Senior Women 800 Metres HEAT 2
(Croydon, 16 May)
1 Zahara Hyde (Woking AC) 2:21.9
2 Lynn Taylor (Woking AC) 2:22.9
3 Lisa Thompson (Bromley L) 2:23.8
4 Jemide Bubu (Kingston & Poly) 2:25.0
5 H Quay (Hounslow AC) 2:33.0
6 A Mackenzie (South London) 2:35.0
7 L Hall (South London) 2:40.6
Senior Women 800 Metres FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Lynn Taylor (Woking AC) 2:10.0
2 Lisa Thompson (Bromley L) 2:10.4
3 Sally Read-Cayton (Kingston & Poly) 2:12.0
4 Ruth Fay (Woking AC) 2:12.3
5 Zahara Hyde (Woking AC) 2:13.6
6 Virginia Graham (Woking AC) 2:16.0
7 C Downing (Woking AC) 2:21.1
8 Rochelle Roy (Croydon H) 2:26.3
Senior Women 1500 Metres FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Jeina Mitchell (Croydon H) 4:25.7
2 Wendy Teahan (Croydon H) 4:33.3
3 Sally Dawson (Herne Hill H) 4:52.5
4 Karen Chilver (Kingston & Poly) 4:52.9
5 J Moore (unattached) 4:56.6
6 C Hodgson (HerculesWimb) 4:58.5
7 M Naylor (Thames H&H) 4:59.9
8 Jemide Bubu (Kingston & Poly) 5:03.6
9 H Quay (Hounslow AC) 5:04.8
10 Glynis Evans (Croydon H) 5:14.1
11 J Smiter (Belgrave H) 5:20.0
Senior Women 3000 Metres FINAL
(Kingston, 3 May)
1 Jeina Mitchell (U20) (Croydon H) 9:40.7
2 Wendy Teahan (U23) (Croydon H) 9:42.3
3 Sally Young (W35) (Parkside AC) 9:48.0
4 C Fielding (Herne Hill H) 10:08.4
5 Lisa Thompson (Bromley L) 10:17.2
6 C Hodgson (HerculesWimb) 10:26.0
7 Karen Chilver (U20) (Kingston & Poly) 10:32.0
8 Sally Dawson (Herne Hill H) 10:33.3
9 Kelly Turner (U20) (unattached) 10:58.7
10 C Vedo (Epsom & Ewell) 11:00.1
11 A Jones (Walton AC) 11:00.8
12 Jemide Bubu (Kingston & Poly) 11:10.1
13 Glynis Evans (Croydon H) 11:31.2
Senior Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Olive Burke (Croydon H) 15.2 -0.2
2 Evette Finikin (Shaft.Barnet) 15.3 -0.2
3 Diana Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 15.6 -0.2
4 Catherine Parsons (U20) (Hounslow AC) 15.7 -0.2
Senior Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Clare Bleasdale (U23) (Guildford&G) 61.9
2 Olive Burke (Croydon H) 62.7
3 Louise Brunning (U23) (Mitcham&Sutt) 63.4
4 L Pummell (Woking AC) 70.3
5 J Stone (Belgrave H) 71.0
Senior Women 3000 Metres Walk FINAL
(Kingston, 13 September)
1 J Watson (Camberley&Dist) 18:41.2
Senior Women 4x100M Relay FINAL
(Kingston, 13 September)
1 Epsom & Ewell Harriers 'A'  51.1
2 Walton AC  53.0
3 Epsom & Ewell Harriers 'B'  54.1
Senior Women 4 X 200 Metres Relay FINAL
(Kingston, 13 September)
1 Epsom & Ewell Harriers 'A'  1:46.9
2 Walton AC  1:49.0
3 Epsom & Ewell Harriers 'B'  1:54.3
Senior Women 4x400M Relay FINAL
(Kingston, 13 September)
1 Epsom & Ewell Harriers  4:06.2
2 Walton AC  4:12.5
Senior Women 3 x 800 metres relay FINAL
(Kingston, 13 September)
1 Woking AC  7:08.3 CBP
2 Croydon Harriers  7:13.7
3 Walton AC  7:49.1
Senior Women High Jump FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Debbie Marti (Bromley L) 1.85 =CBP
2 = Julia Bennett (U23) (Epsom & Ewell) 1.75
2 = Lea Haggett (U23) (Croydon H) 1.75
4 Diana Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 1.70
5 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 1.60
6 Evette Finikin (Shaft.Barnet) 1.55
7 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 1.50
Senior Women Long Jump FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Mary Berkeley (Shaft.Barnet) 6.35
2 Julia Bennett (U23) (Epsom & Ewell) 5.98
3 Diana Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 5.60
4 Shelley Thurburn (Woking AC) 5.57
5 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 5.52
6 Catherine Parsons (U20) (Hounslow AC) 5.02
7 F Bater (Epsom & Ewell) 4.75
Senior Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 13.96
2 Caroline Manning (U20) (Woking AC) 10.63
3 Julie Moore (U23) (Holland Sports) 9.74
4 Joanne Holloway (U17) (Hounslow AC) 9.57
5 Siobhan Hart (U20) (Guildford&G) 8.06
Senior Women Discus (1kg) FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Shelley Drew (U20) (Mitcham&Sutt) 45.68
2 Sandra Browne (Hounslow AC) 44.52
3 Sarah Winckless (U20) (Epsom & Ewell) 43.00
4 Sarah Henton (U20) (HorshamBSH) 40.68
5 Andrea Clarke (U20) (Mitcham&Sutt) 30.14
6 Siobhan Hart (U20) (Guildford&G) 28.22
7 Lucy Cook (U17) (Croydon H) 28.20
8 Caroline Manning (U20) (Woking AC) 27.66
Senior Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Croydon, 17 May)
1 Oteri Oboh (U20) (Herne Hill H) 48.30
2 Julie Moore (U23) (Holland Sports) 42.22
3 Denise Alleyne (U23) (Hounslow AC) 40.70
4 Andrea Ford (U20) (Kingston & Poly) 34.96
5 Amanda Brown (U20) (Kingston & Poly) 32.16
6 Nicola Curtis (U23) (Woking AC) 24.70

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.