SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 12 August 2022
Surrey County Outdoor Championships - 1990
Senior Women 100 Metres HEAT 1
(Croydon, 19 May)
1 Samantha Farquharson (U23) (Croydon H) 12.4 -1.2
2 Val Theobalds (U20) (Croydon H) 12.6 -1.2
3 Donna Fraser (U20) (Croydon H) 12.7 -1.2
4 Donna Burkmar (U23) (AldershotF&D) 12.9 -1.2
5 Gemma Holt (U20) (AldershotF&D) 12.9 -1.2
6 Yvonne Hallett (U20) (Mitcham&Sutt) 13.1 -1.2
Senior Women 100 Metres HEAT 2
(Croydon, 19 May)
1 Annabel Soper (U20) (Croydon H) 12.5 +0.4
2 Yvonne Cole (Croydon H) 12.6 +0.4
3 Nina Rogers (U20) (AldershotF&D) 12.9 +0.4
4 C Bradley (Guildford&G) 13.2 +0.4
5 Michelle Steen (U20) (Croydon H) 13.4 +0.4
6 L Minney (AldershotF&D) 13.6 +0.4
7 Karen Simmons (U20) (Croydon H) 14.4 +0.4
Senior Women 100 Metres FINAL
(Croydon, 19 May)
1 Annabel Soper (U20) (Croydon H) 12.1 -0.9
2 Samantha Farquharson (U23) (Croydon H) 12.4 -0.9
3 Donna Fraser (U20) (Croydon H) 12.4 -0.9
4 Val Theobalds (U20) (Croydon H) 12.4 -0.9
5 Yvonne Cole (Croydon H) 12.7 -0.9
6 Donna Burkmar (U23) (AldershotF&D) 12.8 -0.9
7 Nina Rogers (U20) (AldershotF&D) 13.1 -0.9
8 C Bradley (Guildford&G) 13.2 -0.9
Senior Women 200 Metres HEAT 1
(Croydon, 20 May)
1 Donna Fraser (U20) (Croydon H) 24.8 +3.2
2 Linda Smith (Croydon H) 25.3 +3.2
3 Samantha Farquharson (U23) (Croydon H) 25.9 +3.2
4 Gemma Holt (U20) (AldershotF&D) 25.9 +3.2
5 Yvonne Hallett (U20) (Mitcham&Sutt) 26.1 +3.2
6 B Blurton (Reigate Priory) 27.0 +3.2
Senior Women 200 Metres HEAT 2
(Croydon, 20 May)
1 Val Theobalds (U20) (Croydon H) 25.5 +2.1
2 Donna Burkmar (U23) (AldershotF&D) 25.6 +2.1
3 Julia Bennett (U23) (Epsom & Ewell) 25.6 +2.1
4 Yvonne Cole (Croydon H) 25.9 +2.1
5 N Haughton (HerculesWimb) 26.2 +2.1
Senior Women 200 Metres FINAL
(Croydon, 20 May)
1 Donna Fraser (U20) (Croydon H) 24.0 +3.3 CBP=
2 Val Theobalds (U20) (Croydon H) 24.5 +3.3
3 Linda Smith (Croydon H) 24.9 +3.3
4 Donna Burkmar (U23) (AldershotF&D) 24.9 +3.3
5 Julia Bennett (U23) (Epsom & Ewell) 25.5 +3.3
6 Gemma Holt (U20) (AldershotF&D) 26.0 +3.3
7 Yvonne Cole (Croydon H) 26.0 +3.3
Senior Women 400 Metres HEAT 1
(Croydon, 19 May)
1 Janet Smith (U23) (Mitcham&Sutt) 58.2
2 Michelle Moore (U20) (Herne Hill H) 59.6
3 S Moulden (HerculesWimb) 61.1
4 N Symes (Camberley&Dist) 62.3
5 Susie Cook (U20) (Croydon H) 63.2
Senior Women 400 Metres HEAT 2
(Croydon, 19 May)
1 Linda Smith (Croydon H) 57.3
2 Lisa Thompson (Bromley L) 59.4
3 B Blurton (Reigate Priory) 60.5
4 Elaine Somerville Thenjiwe (South London) 61.1
5 Marie Paynter (U20) (Camberley&Dist) 62.8
6 J McKenzie (Herne Hill H) 71.6
Senior Women 400 Metres HEAT 3
(Croydon, 19 May)
1 Virginia Graham (Woking AC) 59.0
2 Sally Read-Cayton (Kingston & Poly) 59.3
3 C McGinley (HerculesWimb) 59.6
4 M Skelcher (Herne Hill H) 63.1
5 G Husbands (Belgrave H) 64.5
Senior Women 400 Metres FINAL
(Croydon, 19 May)
1 Linda Smith (Croydon H) 55.5
2 Lisa Thompson (Bromley L) 57.4
3 Sally Read-Cayton (Kingston & Poly) 58.0
4 Virginia Graham (Woking AC) 58.8
5 C McGinley (HerculesWimb) 59.4
6 Michelle Moore (U20) (Herne Hill H) 60.2
7 B Blurton (Reigate Priory) 60.6
Senior Women 800 Metres FINAL
(Woking, 21 April)
1 Virginia Graham (Woking AC) 2:14.2
2 Celine Headen (U20) (Epsom & Ewell) 2:19.3
3 Susie Cook (U20) (Croydon H) 2:25.0
4 Jemide Bubu (Herne Hill H) 2:27.1
5 N Symes (Camberley&Dist) 2:27.7
6 L Ward (Mole Valley ) 2:37.4
7 T Lenthall (AldershotF&D) 2:41.4
Senior Women 1500 Metres HEAT 1
(Croydon, 19 May)
1 Zara Hyde (Woking AC) 4:49.7
2 Lesley Lake (AldershotF&D) 4:50.0
3 D Cheeseman (Hounslow AC) 4:52.3
4 Lisa Thompson (Bromley L) 4:58.1
5 W Chalmers (Herne Hill H) 4:58.6
6 Vivienne Hill (Redhill&SyB) 4:59.0
7 Jemide Bubu (Herne Hill H) 5:04.9
8 C Downing (Woking AC) 5:09.2
9 L Ward (Mole Valley ) 5:21.9
10 E Gaw (South London) 6:00.5
11 J McKenzie (Herne Hill H) 6:13.7
Senior Women 1500 Metres HEAT 2
(Croydon, 19 May)
1 Allison Stone (Woking AC) 4:47.8
2 Ceri Pritchard (Coventry God) 4:48.0
3 Sally Young (South London) 4:48.3
4 A Bragg (Redhill&SyB) 4:50.9
5 Hannah Churn (AldershotF&D) 4:53.5
6 J Bell (Woking AC) 4:55.3
7 Celine Headen (U20) (Epsom & Ewell) 4:59.8
8 S Glinska (Herne Hill H) 5:03.7
9 Sally Dawson (Herne Hill H) 5:04.0
10 J Bowden (HerculesWimb) 5:08.4
Senior Women 1500 Metres FINAL
(Croydon, 20 May)
1 Zara Hyde (Woking AC) 4:33.1
2 Allison Stone (Woking AC) 4:39.8
3 Lisa Thompson (Bromley L) 4:40.5
4 Sally Young (South London) 4:41.4
5 Ceri Pritchard (Coventry God) 4:43.5
6 D Cheeseman (Hounslow AC) 4:47.2
7 A Bragg (Redhill&SyB) 4:48.2
8 Lesley Lake (AldershotF&D) 4:49.0
9 Celine Headen (U20) (Epsom & Ewell) 4:51.7
10 J Bell (Woking AC) 4:55.5
11 Hannah Churn (AldershotF&D) 4:59.2
12 N Chalmers (Herne Hill H) 5:02.9
13 Vivienne Hill (Redhill&SyB) 5:03.7
14 S Glinska (Herne Hill H) 5:16.7
Senior Women 3000 Metres FINAL
(Woking, 22 April)
1 Sally Young (South London) 9:49.0
2 Lisa Thompson (Bromley L) 9:52.2
3 J Bell (Woking AC) 10:09.7
4 A Bragg (Redhill&SyB) 10:12.9
5 Vivienne Hill (Redhill&SyB) 10:22.9
6 D Cheeseman (Hounslow AC) 10:30.8
7 E Murray (Mitcham&Sutt) 10:39.5
8 W Chalmers (Herne Hill H) 10:51.6
9 Hannah Churn (AldershotF&D) 11:14.7
Senior Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Croydon, 20 May)
1 Samantha Farquharson (U23) (Croydon H) 13.8 +1.8 CBP=
2 Louise Brunning (U20) (Mitcham&Sutt) 14.5 +1.8
3 Elaine Somerville Thenjiwe (South London) 15.3 +1.8
4 Bernice Thomas (U20) (Camberley&Dist) 15.9 +1.8
5 Louise Schramm (U20) (Epsom & Ewell) 16.0 +1.8
6 T Mould (Guildford&G) 16.7 +1.8
Senior Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Woking, 22 April)
1 Clare Bleasdale (U20) (Guildford&G) 61.8
2 Linda Dunglison (Croydon H) 62.2
3 Elaine Somerville (South London) 64.8
4 M Skelcher (Herne Hill H) 67.5
5 Marie Paynter (U20) (Camberley&Dist) 70.8
6 L Minney (AldershotF&D) 72.9
Senior Women 3000 Metres Walk FINAL
(Woking, 22 April)
1 F Patton (Mitcham&Sutt) 16:35.1
2 T Thirlwall (Herne Hill H) 17:02.1
3 P Hoskyns (AldershotF&D) 18:26.6
Senior Women 4x100M Relay FINAL
(Woking, 22 April)
1 Croydon Harriers  47.7
2 Borough of Hounslow AC  48.8
Senior Women 4x400M Relay FINAL
(Woking, 21 April)
1 Hercules Wimbledon AC  4:11.6
2 Kingston AC & Polytechnic H  4:42.1
Senior Women High Jump FINAL
(Croydon, 19 May)
1 Julia Bennett (U23) (Epsom & Ewell) 1.85 =CBP
2 Lea Haggett (U20) (Croydon H) 1.80
3 Debbie Marti (U23) (Bromley L) 1.70
4 Anne Markham (U20) (Kingston & Poly) 1.65
5 Andrea Ford (U17) (Kingston & Poly) 1.65
6 Gemma Holt (U20) (AldershotF&D) 1.60
7 Lorna John (U20) (Herne Hill H) 1.55
8 T Mould (Guildford&G) 1.50
9 L Reynolds (Epsom & Ewell) 1.40
Senior Women Long Jump FINAL
(Croydon, 19 May)
1 Julia Bennett (U23) (Epsom & Ewell) 5.90
2 Louise Schramm (U20) (Epsom & Ewell) 5.69
3 Yvonne Hallett (U20) (Mitcham&Sutt) 5.30
4 Gemma Holt (U20) (AldershotF&D) 5.28
5 Seta Krikorian (Woking AC) 5.01
6 Michelle Steen (U20) (Croydon H) 4.81
7 T Mould (Guildford&G) 4.76
8 Lizzie Benn (Kingston & Poly) 4.75
9 L Minney (AldershotF&D) 4.19
Senior Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Croydon, 20 May)
1 Caroline Manning (U20) (Woking AC) 10.97
2 Nicola Curtis (U20) (Woking AC) 10.34
3 Pauline Thompson (U20) (Guildford&G) 9.56
4 J Morgan (Woking AC) 8.57
Senior Women Discus (1kg) FINAL
(Croydon, 20 May)
1 Sandra Browne (Hounslow AC) 43.38
2 Sarah Winckless (U17) (Epsom & Ewell) 41.94
3 Sarah Henton (U20) (DorkingStP) 35.62
4 Julia Offen (U20) (Mitcham&Sutt) 34.74
5 Nicola Curtis (U20) (Woking AC) 31.18
6 Caroline Manning (U20) (Woking AC) 30.42
7 J Dyer (Guildford&G) 29.56
8 Andrea Clarke (U17) (Mitcham&Sutt) 29.08
9 E Goode (Woking AC) 24.98
Senior Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Croydon, 20 May)
1 Debbie Marti (U23) (Bromley L) 37.78
2 Pauline Thompson (U20) (Guildford&G) 29.76
3 S Cobban (Epsom & Ewell) 26.00
4 E Hickmott (Epsom & Ewell) 25.98
5 J Morgan (Woking AC) 20.28

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.