SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Later years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 17 October 2018
EUROPEAN CHAMPIONSHIPSRepresenting
1938 - Paris , France
Senior Men 100 Metres HEAT 1 3rd Ernest Page (Blackheath Harriers) 10.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 100 Metres S-FINAL 1 5th Ernest Page (Blackheath Harriers) 10.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x100M Relay HEAT 1 2nd Ernest Page (Blackheath Harriers) 41.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x100M Relay FINAL 3rd Ernest Page (Blackheath Harriers) 41.2 Great Britain & Northern Ireland
1946 - Oslo , Norway
Senior Men 100 Metres HEAT 3 4th Bert Liffen (South London Harriers) 10.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres FINAL 3rd Derek Pugh (South London Harriers) 48.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Hurdles FINAL 6th Ron Ede (Epsom & Ewell Harriers) 55.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 15th Kathleen Tilley (Mitcham AC) 4.50m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot Putt FINAL 10th Kathleen Tilley (Mitcham AC) 9.83m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus FINAL 8th Kathleen Tilley (Mitcham AC) 31.34m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Javelin FINAL 13th Kathleen Tilley (Mitcham AC) 26.05m Great Britain & Northern Ireland
1950 - Brussels , Belgium
Senior Men 400 Metres FINAL 1st Derek Pugh (South London Harriers) 47.3 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres FINAL 5th Les Lewis (Walton AC) 48.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres FINAL 1st John Parlett (Dorking St Paul's AC) 1:50.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 3rd Bill Nankeville (Walton AC) 3:48.0 GB National record etc Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 2nd Dorothy Tyler (Mitcham AC) 1.63m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 7th Valerie Webster (Mitcham AC) 5.29m Great Britain & Northern Ireland
1954 - Berne , Switzerland
Senior Men 800 Metres S-FINAL 2 6th Brian Hewson (Mitcham AC) 1:51.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 9th Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 3:49.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 2nd Chris Chataway (Walton AC) 14:08.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 6th Peter Driver (South London Harriers) 30:03.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles FINAL 2nd Jack Parker (South London Harriers) 14.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x400M Relay HEAT Terry Higgins (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Triple Jump QUAL Ken Wilmshurst (Walton AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 5th Sheila Lerwill (Spartan Ladies AC) 1.60 Great Britain & Northern Ireland
1958 - Stockholm , Sweden
Senior Men 1500 Metres HEAT Brian Hewson (Mitcham AC) 3:41.1 GB National record etc Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 1st Brian Hewson (Mitcham AC) 3:41.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 3rd Gordon Pirie (South London Harriers) 14:01.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x100M Relay FINAL 2nd Adrian Breacker (Mitcham AC) 40.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men High Jump QUAL Gordon Miller (Hermes AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Triple Jump QUAL Ken Wilmshurst (Walton AC) 12.94m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres FINAL 4th Madeleine Weston (Selsonia Ladies AC) 11.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 200 Metres S-FINAL 2 4th Marianne Dew (Selsonia Ladies AC) 24.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres FINAL 9th Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:11.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x100M Relay FINAL 2nd Marianne Dew (Selsonia Ladies AC) 46.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x100M Relay FINAL 2nd Madeleine Weston (Selsonia Ladies AC) 46.0 Great Britain & Northern Ireland
12-16 Sept 1962 - Belgrade , Yugoslavia
Senior Men 800 Metres HEAT Tony Harris (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
16 Sept Senior Men High Jump FINAL 11th = Gordon Miller (South London Harriers) 2.00m Great Britain & Northern Ireland
14 Sept Senior Men Long Jump FINAL 9th John Howell (Herne Hill Harriers) 7.32m Great Britain & Northern Ireland
12 Sept Senior Women 100 Metres HEAT 2 4th Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 12.0 Great Britain & Northern Ireland
16 Sept Senior Women 800 Metres FINAL 4th Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:05.0 Great Britain & Northern Ireland
16 Sept Senior Women 4x100M Relay FINAL 3rd Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 44.9 Great Britain & Northern Ireland
30 Aug - 4 Sept 1966 - Budapest , Hungary
1 Sept Senior Men 200 Metres HEAT 1 5th Mel Cheskin (Polytechnic Harriers) 21.8/-1.3 Great Britain & Northern Ireland
30 Aug Senior Men 400 Metres HEAT 5 3rd Martin Winbolt Lewis (London AC) 47.4 Q Great Britain & Northern Ireland
31 Aug Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 6th Martin Winbolt Lewis (London AC) 47.0 Great Britain & Northern Ireland
2 Sept Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT 3 3rd Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.7/-0.1 Q Great Britain & Northern Ireland
3 Sept Senior Men 110 Metres Hurdles S-FINAL 2 8th Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.5/0.0 Great Britain & Northern Ireland
31 Aug Senior Men 400 Metres Hurdles HEAT 2 4th Robin Woodland (Hercules AC) 52.7 Q Great Britain & Northern Ireland
1 Sept Senior Men 400 Metres Hurdles S-FINAL 1 6th Robin Woodland (Hercules AC) 52.3 Great Britain & Northern Ireland
3 Sept Senior Men 4x400M Relay HEAT 1 2nd Martin Winbolt Lewis (Leg 3) (London AC) 3:07.2 Q Great Britain & Northern Ireland
4 Sept Senior Men 4x400M Relay FINAL 5th Martin Winbolt Lewis (Leg 3) (London AC) 3:05.9 Great Britain & Northern Ireland
30 Aug Senior Women 100 Metres HEAT 4 3rd Jill Hall (Mitcham AC) 11.9/0.0 Q Great Britain & Northern Ireland
31 Aug Senior Women 100 Metres S-FINAL 2 5th Jill Hall (Mitcham AC) 11.9/+0.7 Great Britain & Northern Ireland
2 Sept Senior Women 800 Metres HEAT Anne Smith (Mitcham AC) DNS Great Britain & Northern Ireland
3 Sept Senior Women 4x100M Relay HEAT 1 4th Jill Hall (Leg 4) (Mitcham AC) 45.6 Q Great Britain & Northern Ireland
4 Sept Senior Women 4x100M Relay FINAL 6th Jill Hall (Leg 4) (Mitcham AC) 45.4 Great Britain & Northern Ireland
30 Aug - 4 Sept 1969 - Athens , Greece
16 September Senior Men 400 Metres HEAT 4 3rd Martin Winbolt-Lewis (Achilles Club) 46.7 Q Great Britain & Northern Ireland
17 September Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 7th Martin Winbolt-Lewis (Achilles Club) 47.2 Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Men 4x400M Relay HEAT 2 1st Martin Winbolt-Lewis (Leg 3) (Achilles Club) 3:28.9 Q Great Britain & Northern Ireland
20 September Senior Men 4x400M Relay FINAL 6th Martin Winbolt-Lewis (Leg 3, 45.4) (Achilles Club) 3:04.1 Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Men Javelin FINAL 9th David Travis (Surrey AC) 76.32m Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women 100 Metres HEAT 4 4th Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 12.2/-5.2 Q Great Britain & Northern Ireland
17 September Senior Women 100 Metres SEMIS - Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) DNS Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Women 200 Metres HEAT 2 3rd Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 24.5 Q Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Women 200 Metres S-FINAL 2 4th Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 24.4/-4.2 Q Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Women 200 Metres FINAL 8th Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 24.1 Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women 400 Metres HEAT 3 1st Jenny Pawsey (Mitcham AC) 54.8 Q Great Britain & Northern Ireland
17 September Senior Women 400 Metres S-FINAL 1 6th Jenny Pawsey (Mitcham AC) 54.8 Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women High Jump QUAL - Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.74m Q Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Women High Jump FINAL 8th Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.77m Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Women Long Jump FINAL 6th Maureen Barton (Surrey AC) 6.28m Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women Shot Putt FINAL 11th Brenda Bedford (Mitcham AC) 14.14m Great Britain & Northern Ireland
30 Aug - 4 Sept 1971 - Helsinki , Finland
10 August Senior Men Javelin QUAL - David Travis (Surrey AC) 73.32m Great Britain & Northern Ireland
14 August Senior Women 4x100M Relay HEAT 2 3rd Madeleine Cobb (Leg 3) (Selsonia Ladies AC) 45.1 Q Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Women 4x100M Relay FINAL 6th Madeleine Cobb (Leg 3) (Selsonia Ladies AC) 44.9 Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Women High Jump QUAL - Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.73m Q Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Women High Jump FINAL 2nd = Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Women Long Jump QUAL A - Barbara-Anne Barrett (Mitcham AC) 6.23m Q Great Britain & Northern Ireland
14 August Senior Women Long Jump FINAL 8th Barbara-Anne Barrett (Mitcham AC) 6.31m Great Britain & Northern Ireland
1974 - Rome , Italy
2 September Senior Men 10,000 Metres FINAL 10th Bernie Ford (Aldershot, Farnham & District AC) 28:37.4 Great Britain & Northern Ireland
4 September Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT 1 6th John Bicourt (Belgrave Harriers) 8:52.4 Great Britain & Northern Ireland
6 September Senior Men Pole Vault FINAL 10th Brian Hooper (Woking AC) 5.10 Great Britain & Northern Ireland
7 September Senior Men Javelin QUAL A 2nd Dave Travis (Surrey AC) 82.38 Q Great Britain & Northern Ireland
8 September Senior Men Javelin FINAL 11th Dave Travis (Surrey AC) 75.42 Great Britain & Northern Ireland
2 September Senior Women 100 Metres HEAT 4 1st Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.39/-0.8 Q Great Britain & Northern Ireland
3 September Senior Women 100 Metres S-FINAL 2 4th Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.4 Q Great Britain & Northern Ireland
3 September Senior Women 100 Metres FINAL 3rd Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.28/-1.2 Great Britain & Northern Ireland
8 September Senior Women 4x100M Relay FINAL 4th Andrea Lynch (Leg 4) (Mitcham AC) 43.94 Great Britain & Northern Ireland
1978 - Prague , Czechoslovakia
Senior Men Pole Vault QUAL Keith Stock (Croydon Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Pole Vault FINAL 7th Brian Hooper (Woking AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Long Jump QUAL Roy Mitchell (Borough of Enfield Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT Lorna Boothe (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
6-12 September 1982 - Athens , Greece
Senior Men 100 Metres HEAT 4th Jim Evans (Belgrave Harriers) 10.62 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x100M Relay HEAT Jim Evans (Belgrave Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres S-FINAL 6th Shirley Thomas (Hounslow AC) 11.53 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x100M Relay FINAL 2nd Shirley Thomas (Hounslow AC) 42.66 Great Britain & Northern Ireland
26-31 August 1986 - Stuttgart , Germany
Senior Men 1500 Metres FINAL 5th John Gladwin (Belgrave Harriers) 3:42.57 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres S-FINAL 5th Shireen Bailey (Bromley Ladies AC) 2:00.50 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL - Mary Berkeley (Croydon Harriers) 6.08 Great Britain & Northern Ireland
28 August - 1 September 1990 - Split , Yugoslavia
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 5th Paul Sanders (Team Solent) 46.06 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 2nd Gary Staines (Belgrave Harriers) 13:22.45 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x400M Relay FINAL 1st Paul Sanders (Leg 1) (Team Solent) 2:58.22 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot Putt QUAL Paul Edwards (Walton AC) 18.66 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Discus QUAL Abi Ekoku (Belgrave Harriers) 53.80 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.80 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL Mary Berkeley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.27 Great Britain & Northern Ireland
7-14 August 1994 - Helsinki , Finland
Senior Men 200 Metres S-FINAL 2 7th Philip Goedluck (Belgrave Harriers) 21.11 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 7th David McKenzie (Shaftesbury Barnet Harriers) 46.65 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 15th Gary Staines (Belgrave Harriers) 28:25.60 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x400M Relay FINAL 1st David McKenzie (Leg 1) (Shaftesbury Barnet Harriers) 2:59.13 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot Putt QUAL 13th Paul Edwards (Belgrave Harriers) 18.54 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT 3 4th Samantha Farquharson (Cardiff AC) 13.33 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 19th Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 1.85 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 29th Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.85 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 34th Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.75 Great Britain & Northern Ireland
18-23 August 1998 - Budapest , Hungary
Senior Women 400 Metres FINAL 6th Donna Fraser (Croydon Harriers) 51.54 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 3 6th Natasha Danvers (Croydon Harriers) 57.19 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x400M Relay FINAL 3rd Donna Fraser (Leg 1) (Croydon Harriers) 3:25.66 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 28th Shelley Drew (Sutton & District AC) 53.13m Great Britain & Northern Ireland
6-11 August 2002 - Munich , Germany
Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 1 4th Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 56.55 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles FINAL 7th Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 56.93 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL B 1st Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.60m/-0.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 2nd Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.73m/+1.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 11th Shelley Newman (Belgrave Harriers) 56.57 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus FINAL 10th Shelley Newman (Belgrave Harriers) 57.38 Great Britain & Northern Ireland
7 - 13 August 2006 - Gothenburg , Sweden
Senior Men 200 Metres HEAT 5 4th Tim Abeyie (Woodford Green with Essex Ladies) 21.03/-1.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 200 Metres Q-FINAL 2 7th Tim Abeyie (Woodford Green with Essex Ladies) 21.17/-0.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres HEAT 2 1st Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.24/+1.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres S-FINAL 1 1st Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.32/+1.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres FINAL 4th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.24/+1.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 3 2nd Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.64 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles S-FINAL 2 3rd Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.14 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles FINAL 7th Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.56 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x100M Relay S-FINAL 2 4th Joice Maduaka (Leg 4) (Woodford Green with Essex Ladies) 44.00 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x100M Relay FINAL 2nd Joice Maduaka (Leg 4) (Woodford Green with Essex Ladies) 43.51 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL B Jade Johnson (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
27 July - 1 August 2010 - Barcelona , Spain
Senior Men 100 Metres HEAT 4 2nd Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.38/-1.6 Q Austria
Senior Men 100 Metres HEAT 4 3rd James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.40/-1.6 Q Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 100 Metres S-FINAL 2 4th Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.27/-0.1 Austria
Senior Men 100 Metres S-FINAL 3 3rd James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.31/-1.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT 2 6th Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 21.07/0.0 Austria
Senior Men 400 Metres HEAT 1 2nd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.72 Q Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 3rd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.00 q Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres FINAL 3rd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.23 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4x400M Relay FINAL 2nd Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:02.25 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4x100M Relay HEAT 2 6th Joice Maduaka (Leg 1) (Woodford Green with Essex Ladies) 44.09 Great Britain & Northern Ireland
27 June - 1 July 2012 - Helsinki , Finland
27 June Senior Men 100 Metres HEAT 3 2nd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.27/+0.4 Q Great Britain & Northern Ireland
27 June Senior Men 100 Metres S-FINAL 2 2nd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.30/+0.1 Q Great Britain & Northern Ireland
28 June Senior Men 100 Metres FINAL 4th Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.31/-0.7 Great Britain & Northern Ireland
27 June Senior Men High Jump QUAL 10th Samson Oni (Belgrave Harriers) 2.23m q Great Britain & Northern Ireland
29 June Senior Men High Jump FINAL - Samson Oni (Belgrave Harriers) NM Great Britain & Northern Ireland
29 June Senior Men Discus QUAL 24th Abdul Buhari (Newham & Essex Beagles) 58.57m Great Britain & Northern Ireland
29 June Senior Men Discus QUAL 5th Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 64.86m q Great Britain & Northern Ireland
30 June Senior Men Discus FINAL 12th Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 60.09m Great Britain & Northern Ireland
30 June Senior Women Discus QUAL 22nd Jade Nicholls (Shaftesbury Barnet Harriers) 51.75m Great Britain & Northern Ireland
12 - 17 August 2014 - Zurich , Switzerland
12 August Senior Men 100 Metres HEAT 3 1st James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.22/-0.1 Q Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Men 100 Metres HEAT 5 1st Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.19/0.0 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 1 1st Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.21/-0.8 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 2 1st James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.04/+0.6 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres FINAL 1st James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.06/-0.4 Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres FINAL 3rd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.22/-0.4 Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Men 400 Metres HEAT 5 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.48 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 400 Metres S-FINAL 2 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.40 Q Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Men 400 Metres FINAL 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 44.71 Great Britain & Northern Ireland
16 August Senior Men 4x100M Relay HEAT 1 1st Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton & District AC) 38.26 Q Great Britain & Northern Ireland
17 August Senior Men 4x100M Relay FINAL 1st Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton & District AC) 37.93 Great Britain & Northern Ireland
16 August Senior Men 4x400M Relay HEAT 1 1st Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:00.65 Q Great Britain & Northern Ireland
17 August Senior Men 4x400M Relay FINAL 1st Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 2:58.79 Great Britain & Northern Ireland
16 August Senior Women 5000 Metres FINAL 9th Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 15:42.98 Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Women High Jump QUAL A =9 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
6-10 July 2016 - Amsterdam , Netherlands
6 July Senior Men 400 Metres HEAT 3 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 46.57 Q Great Britain & Northern Ireland
7 July Senior Men 400 Metres S-FINAL 2 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.04 Q Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Men 400 Metres FINAL 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.29 Great Britain & Northern Ireland
9 July Senior Men 4x100M Relay HEAT 1 1st James Dasaolu (Leg 1) (Croydon Harriers) 38.12 Q Great Britain & Northern Ireland
10 July Senior Men 4x100M Relay FINAL 1st James Dasaolu (Leg 1) (Croydon Harriers) 38.17 Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women 200 Metres HEPT - Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) DNS Great Britain & Northern Ireland
6 July Senior Women 800 Metres HEAT 4 6th Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:05.41 Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women 3000 Metres Steeplechase HEAT 2 12th Rosie Clarke (Epsom & Ewell Harriers) 10:00.25 Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women High Jump HEPT 1st Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.89m Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women Shot Putt HEPT 10B Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 13.24m Great Britain & Northern Ireland
6 July Senior Women Discus QUAL B 9th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 58.76m Q Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women Discus FINAL 7th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 60.29m Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women Heptathlon FINAL - Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) DNF Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women 100 Metres Hurdles HEPT 7h1 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 14.72/-0.9 Great Britain & Northern Ireland
6-12 August 2018 - Berlin , Germany
7 August Senior Men 400 Metres HEAT 3 3rd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 46.27 Q Great Britain & Northern Ireland
7 August Senior Men 400 Metres HEAT 4 1st Dwayne Cowan (Hercules Wimbledon AC) 45.75 Q Great Britain & Northern Ireland
8 August Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 5th Dwayne Cowan (Hercules Wimbledon AC) 45.45 Great Britain & Northern Ireland
8 August Senior Men 400 Metres S-FINAL 3 6th Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.73 Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Men 4x100M Relay FINAL 1st Harry Aikines-Aryeetey (Leg 4) (Sutton & District AC) 37.80 Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Men 4x400M Relay HEAT 1 1st Dwayne Cowan (Leg 2) (Hercules Wimbledon AC) 3:01.62 Q Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Men 4x400M Relay HEAT 1 1st Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:01.62 Q Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Men 4x400M Relay FINAL 2nd Dwayne Cowan (Leg 2) (Hercules Wimbledon AC) 3:00.36 Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Men 4x400M Relay FINAL 2nd Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:00.36 Great Britain & Northern Ireland
7 August Senior Women 100 Metres S-FINAL 3 3rd Imani Lansiquot (Sutton & District AC) 11.14/+0.3 q Great Britain & Northern Ireland
7 August Senior Women 100 Metres FINAL 6th Imani Lansiquot (Sutton & District AC) 11.14/0.0 Great Britain & Northern Ireland
9 August Senior Women 400 Metres S-FINAL 3 6th Amy Allcock (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 51.91 Great Britain & Northern Ireland
7 August Senior Women 800 Metres HEAT 2 1st Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:01.91 Q Great Britain & Northern Ireland
8 August Senior Women 800 Metres S-FINAL 2 2nd Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 1:59.86 Q Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Women 800 Metres FINAL 4th Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:00.86 Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Women 3000 Metres Steeplechase HEAT 2 4th Rosie Clarke (Epsom & Ewell Harriers) 9:33.78 Q Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Women 3000 Metres Steeplechase FINAL 10th Rosie Clarke (Epsom & Ewell Harriers) 9:32.15 Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Women 4x100M Relay HEAT 1 1st Imani Lansiquot (Leg 2) (Sutton & District AC) 42.19 Q Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Women 4x100M Relay FINAL 1st Imani Lansiquot (Leg 2) (Sutton & District AC) 41.88 Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Women 4x400M Relay HEAT 1 2nd Mary Abichi (Leg 3) (Enfield & Haringey AC) 3:28.12 Q Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Women 4x400M Relay FINAL 3rd Amy Allcock (Leg 3) (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 3:27.40 Great Britain & Northern Ireland
8 August Senior Women High Jump QUAL B 1st = Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.90m Q Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Women High Jump FINAL 7th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.91m Great Britain & Northern Ireland
9 August Senior Women Discus QUAL B 7th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 57.71m q Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Women Discus FINAL 11th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 57.33m Great Britain & Northern Ireland

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.