SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 22 April 2021
Surrey County Outdoor Championships - 1977
Senior Ladies 100 Metres HEAT 1
(Motspur Pk, 14 May)
1 Eleanor Thomas (U20) (Selsonia LAC) 12.1
2 Janet Martin (Feltham AC) 12.7
3 Christine Drewry (Essex L) 13.3
4 Miriam Roberts (Croydon H) 13.5
5 Maureen Chitty (Surrey AC) 13.8
Senior Ladies 100 Metres HEAT 2
(Motspur Pk, 14 May)
1 Janis Walsh (U20) (Mitcham AC) 12.3
2 Ann Worrell (U20) (Selsonia LAC) 12.5
3 Allison Manley (U23) (Croydon H) 12.8
4 J Rose (Selsonia LAC) 13.0
5 S Lawith (Guildford&G) 13.8
Senior Ladies 100 Metres FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Eleanor Thomas (U20) (Selsonia LAC) 12.1
2 Janis Walsh (U20) (Mitcham AC) 12.2
3 Janet Martin (Feltham AC) 12.2
4 Ann Worrell (U20) (Selsonia LAC) 12.5
5 Allison Manley (U23) (Croydon H) 13.1
6 Christine Drewry (Essex L) 13.4
Senior Ladies 200 Metres HEAT 1
(Motspur Pk, 11 May)
1 Eleanor Thomas (U20) (Selsonia LAC) 25.1
2 Janet Martin (Feltham AC) 25.9
3 Janet Frank-Lynch (U20) (Mitcham AC) 26.5
4 J Allsopp (Croydon H) 28.7
Senior Ladies 200 Metres HEAT 2
(Motspur Pk, 11 May)
1 Ann Worrell (U20) (Selsonia LAC) 25.9
2 Alison Dunn (U20) (Epsom & Ewell) 26.8
3 R Gaussen (Epsom & Ewell) 28.5
4 A Bethwaite (Belgrave H) 29.7
Senior Ladies 200 Metres FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Janet Martin (Feltham AC) 25.1
2 Alison Dunn (U20) (Epsom & Ewell) 25.9
3 Ann Worrell (U20) (Selsonia LAC) 25.9
4 Janet Frank-Lynch (U20) (Mitcham AC) 26.7
5 R Gaussen (Epsom & Ewell) 27.9
Senior Ladies 400 Metres HEAT 1
(Motspur Pk, 11 May)
1 Dawn Lucy (U20) (Mitcham AC) 59.5
2 Alison Dunn (U20) (Epsom & Ewell) 60.2
3 E Fleet (Woking AC) 63.1
4 A Brown (Epsom & Ewell) 63.6
5 S Flawith (Guildford&G) 64.8
6 A Bethwaite (Belgrave H) 67.8
Senior Ladies 400 Metres HEAT 2
(Motspur Pk, 11 May)
1 Janet Martin (Feltham AC) 59.9
2 Theresa Minting (Croydon H) 61.3
3 Sian Brooks (U23) (Feltham AC) 62.1
4 R Gaussen (Epsom & Ewell) 62.6
5 P Lawrence (Selsonia LAC) 63.5
6 J Neville (Woking AC) 67.4
Senior Ladies 400 Metres FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Janet Martin (Feltham AC) 57.8
2 Alison Dunn (U20) (Epsom & Ewell) 58.5
3 Dawn Lucy (U20) (Mitcham AC) 59.3
4 Sian Brooks (U23) (Feltham AC) 60.5
5 Theresa Minting (Croydon H) 60.9
6 R Gaussen (Epsom & Ewell) 62.4
Senior Ladies 800 Metres FINAL
(Motspur Pk, 30 April)
1 Annette Roberts (Feltham AC) 2:15.9
2 S Davidson (Woking AC) 2:18.4
3 Kathleen Sims (U20) (Guildford&G) 2:19.6
4 Ruth Worsfold (U20) (Redhill&Reig) 2:25.0
5 C Chaplen (Selsonia LAC) 2:29.9
6 C Stroud (Epsom & Ewell) 2:32.3
7 K Piper (Epsom & Ewell) 2:34.3
8 Sian Brooks (U23) (Feltham AC) 2:36.1
9 J Neville (Woking AC) 2:39.6
10 J Kennard (Epsom & Ewell) 2:41.6
11 S Rattue (Surrey AC) 2:56.7
Senior Ladies 1500 Metres HEAT 1
(Motspur Pk, 11 May)
1 Annette Roberts (Feltham AC) 4:55.2
2 Kathleen Sims (U20) (Guildford&G) 4:55.2
3 Ruth Worsfold (U20) (Redhill&Reig) 4:58.4
4 J Brown (Guildford&G) 5:00.8
5 M Lowe (Mitcham AC) 5:04.6
6 J Walker (Epsom & Ewell) 5:06.2
7 C Stroud (Epsom & Ewell) 5:13.5
8 C Elderfield (Mitcham AC) 5:34.5
Senior Ladies 1500 Metres HEAT 2
(Motspur Pk, 11 May)
1 June Bennett (U20) (WindsorS&E) 4:53.2
2 Glenda Chell (U20) (Croydon H) 4:53.9
3 Deansie Phillips (U20) (Croydon H) 5:03.8
4 M Stroud (Epsom & Ewell) 5:08.0
5 Bridget Cushen (W35) (Mitcham AC) 5:26.5
6 J Stevens (Epsom & Ewell) 5:31.4
7 W Morton (Surrey AC) 6:02.8
8 K North (Guildford&G) 6:25.6
Senior Ladies 1500 Metres FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Annette Roberts (Feltham AC) 4:33.6
2 June Bennett (U20) (WindsorS&E) 4:46.0
3 Kathleen Sims (U20) (Guildford&G) 4:47.1
4 Glenda Chell (U20) (Croydon H) 4:47.7
5 Deansie Phillips (U20) (Croydon H) 4:54.5
6 Ruth Worsfold (U20) (Redhill&Reig) 4:56.3
7 J Brown (Guildford&G) 4:57.2
8 M Stroud (Epsom & Ewell) 5:04.2
Senior Ladies 3000 Metres FINAL
(Motspur Pk, 1 May)
1 Annette Roberts (Feltham AC) 10:02.8
2 Elaine Harding (U17) (Epsom & Ewell) 10:06.0
3 Glenda Chell (U20) (Croydon H) 10:19.0
4 June Bennett (U20) (WindsorS&E) 10:26.6
5 J Brown (Guildford&G) 10:32.0
6 M Stroud (Epsom & Ewell) 10:49.8
7 M Lowe (Mitcham AC) 10:51.0
8 H Harding (Epsom & Ewell) 10:54.0
9 Deansie Phillips (U20) (Croydon H) 10:54.0
10 C Chaplen (Selsonia LAC) 11:08.0
11 J Walker (Epsom & Ewell) 11:25.0
12 Bridget Cushen (W35) (Mitcham AC) 11:32.0
13 Ruth Worsfold (U20) (Redhill&Reig) 11:35.0
14 J Tate (Selsonia LAC) 11:45.0
15 Karen Brooker (U17) (Mitcham AC) 11:52.0
16 J Smedmore (Redhill&Reig) 12:03.4
17 J Stevens (Epsom & Ewell) 12:46.0
18 C Elderfield (Mitcham AC) 12:54.0
Senior Ladies 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Lynn Hunt (U23) (Bracknell AC) 15.6
2 Susan Dalgoutte (U20) (Mitcham AC) 16.0
3 Sue Seagrove (U23) (Croydon H) 16.2
4 J Torpey (Epsom & Ewell) 16.7
5 Carol Hawkins (U20) (Mitcham AC) 22.5
Senior Ladies 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Janet Down (Wigmore L) 65.0
2 Susan Dalgoutte (U20) (Mitcham AC) 66.4
3 Lynn Hunt (U23) (Bracknell AC) 67.6
4 Judith Hunt (U20) (Bracknell AC) 71.2
5 Sian Brooks (U23) (Feltham AC) 72.7
6 Carol Harding (U20) (Epsom & Ewell) 74.0
Senior Ladies 3000 Metres Walk FINAL
(Ewell Court, 16 April)
1 Anna Mathews (Belgrave H) 16:54.0
2 K Boatwright (Epsom & Ewell) 17:55.6
3 K Treviss (Croydon H) 19:42.2
4 T Boatwright (Epsom & Ewell) 21:10.2
Senior Ladies 4x100M Relay HEAT 1
(Motspur Pk, 30 April)
1 Croydon Harriers  51.0
2 Surrey AC 'B'  54.6
3 Selsonia Ladies AC 'B'  55.3
Senior Ladies 4x100M Relay HEAT 2
(Motspur Pk, 30 April)
1 Selsonia Ladies AC 'A'  49.3
2 Epsom & Ewell Harriers  50.9
3 Mitcham AC 'B'  52.7
4 Mitcham AC 'C'  55.8
Senior Ladies 4x100M Relay FINAL
(Motspur Pk, 30 April)
1 Selsonia Ladies AC 'A'  48.5
2 Croydon Harriers  50.7
3 Epsom & Ewell Harriers  50.7
4 Mitcham AC 'B'  53.4
5 Surrey AC 'B'  54.6
6 Selsonia Ladies AC 'B'  55.2
Senior Ladies High Jump FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Allison Manley (U23) (Croydon H) 1.66
2 Janice Minott (U20) (Selsonia LAC) 1.63
3 = Carol Hawkins (U20) (Mitcham AC) 1.58
3 = J Torpey (Epsom & Ewell) 1.58
5 Christine Drewry (Essex L) 1.58
6 L Killeya (Surrey AC) 1.53
7 Sarah Vose (U20) (Surrey Beagles) 1.53
8 Ruth Barton (U23) (AldershotF&D) 1.53
9 N Bonner (AldershotF&D) 1.53
Senior Ladies Long Jump FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Karen Murray (U20) (Epsom & Ewell) 5.96
2 Janet Frank-Lynch (U20) (Mitcham AC) 5.54
3 Maureen Chitty (Surrey AC) 5.50
4 Allison Manley (U23) (Croydon H) 5.34
5 Janice Minott (U20) (Selsonia LAC) 4.93
6 J Allsop (Croydon H) 4.08
Senior Ladies Shot Putt (4kg) FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Brenda Bedford (W35) (Mitcham AC) 15.38
2 Janis Kerr (Mitcham AC) 15.25
3 Janet Thompson (Bracknell AC) 14.12
4 Linda Newell (U20) (Croydon H) 12.28
5 B Manisier (Surrey Beagles) 9.06
Senior Ladies Discus (1kg) FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Janet Thompson (Bracknell AC) 52.48
2 Janis Kerr (Mitcham AC) 45.92
3 Linda Newell (U20) (Croydon H) 39.44
4 R Davis (Surrey AC) 29.22
5 B Manisier (Surrey Beagles) 27.26
6 M Antoniou (Selsonia LAC) 26.32
Senior Ladies Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Motspur Pk, 14 May)
1 Anne Farquhar (Selsonia LAC) 48.34
2 Jeanette Rose (U20) (Selsonia LAC) 40.74
3 R Davis (Surrey AC) 29.50
4 Alison Cumings (U17) (Croydon H) 28.58
5 B Manisier (Surrey Beagles) 26.02

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.