SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
INTER-COUNTY CROSS COUNTRY
Later years
Earlier years
 
  
 

You are here: Home> Cross-Country> Inter-Counties
Today's Date: 17 May 2022
CAU Inter Counties at Nottingham on 7th March 2009
Age Group Team Individual   Age Group Team Individual
Sen Men

6 to score:-
1st Gt Manchester 209
2nd Lancashire 228
3rd SURREY 254

32 teams finished
 
9 to score:-
1st Gt Manchester 640
2nd SURREY 646
3rd Lancashire 647

9 teams finished

7th Phil Wicks 38:02
17th Ben Whitby 39:02
43rd James McMullan 39:55
60th Paul Rodgers 40:16
63rd Ian Lockett 40:19
64th James Kelly 40:20
74th Steven Conner 40:46
107th Will Clark 41:30
211th Zygmunt Stegner 44:04

292 finishers
  Sen Women

1st East Scotland 253
2nd Yorkshire 272
3rd North East 275
4th Nottinghamshire 342
5th SURREY 349
6th Middlesex 414

33 teams finished

11th Justina Heslop 29:29
33rd Georgie Bruinvels 30:40
57th Emily Alden 31:28
72nd Sarah Murphy 31:52
83rd Jo Ronaldson 32:05
93rd Karen Ellison 32:15
113th Jo Rodriguez 32:45
127th Harriet Owles 33:06

278 finishers
U20 Men 1st Yorkshire 66
2nd SURREY 68
3rd Essex 87
4th Gt Manchester 123
5th North East 135
6th Scotland West 175

26 teams finished
4th Jonny Hay 26:03
16th Mickey Reed 27:02
18th Luke Caldwell 27:04
30th Ralph Street 27:33
34th Josh Gorecki 27:46
82nd Ben Snowball 29:18
115th Ben Wallis 30:19
140th Alexander Robinson 31:48

180 finishers
  U20 Women 1st Scotland West 42
2nd Hampshire 64
3rd North East 65
4th Middlesex 107
5th Yorkshire 111
6th Sussex 150
7th Lancashire 159
8th SURREY 178

23 teams finished
1st Lily Partridge 22:55
36th Catherine Taylor 25:23
59th Maddy Hardwick 26:09
82nd Sophie Cowper 27:01
93rd Katie Heron 27:20
133rd Susanna Ditton 29:03

157 finishers
U17 Men 1st Scotland West 60
2nd Kent 129
3rd Warwickshire 174
4th SURREY 193
5th Dorset 195
6th Essex 240

39 teams finished
16th Liam White 21:20
20th Josh Grace 21:25
22nd Ian Bailey 21:27
135th Richard Calder 22:56
136th Nathan Ditton 23:00
193rd Jack Lee 23:37

282 finishers
  U17 Women 1st SURREY 57
2nd Yorkshire 58
3rd Hampshire 128
4th Scotland East 142
5th Warwickshire 181
6th Staffordshire 199

35 teams finished
2nd Loulou Rowlands 18:29
9th Grace O'Leary 19:11
21st Bethan Hubbard 19:42
25th Isabel Brinsden 19:47
36th Adelle Tracey 19:59
48th Hannah Edwards 20:21
70th Molly Renfer 20:45
72nd Julia Wedmore 20:47

249 finishers
U15 Boys 1st Kent 60
2nd Yorkshire 68
3rd SURREY 95
4th Scotland West 104
5th Warwickshire 114
6th Hampshire 148

42 teams finished
9th Kegan Lymn 15:24
18th Lewis Lloyd 15:35
32nd Edward Saywell 15:53
36th Peter Chambers 15:55
52nd Jordan Maurice 16:14
103rd William Robinson 16:37
174th Will Mercer 17:08
249th James Tidd 17:43

304 finishers
  U15 Girls 1st SURREY 29
2nd Buckinghamshire 118
3rd Scotland East 122
4th Worcestershire 132
5th Bedfordshire 135
6th Essex 150

42 teams finished
1st Emelia Gorecka 14:22
3rd Georgia Peel 14:51
10th Ruth Haynes 15:31
15th Susan Shiel-Rankin 15:39
27th Katie Snowden 15:55
53rd Helen Wilson 16:14
55th Calypso Finch 16:16
190th Alice Wills 17:31

307 finishers
U13 Boys 1st Hampshire 46
2nd Kent 62
3rd Yorkshire 125
4th Cumbria 153
5th SURREY 172
6th Gt Manchester 173

40 teams finished
23rd Tom Holden 13:06
41st Lascelles Hussey 13:18
51st Olly May 13:21
57th Jack Rowe 13:23
84th Daniel Wallis 13:33
87th Joshua Haasz 13:33
144th Jack Wylie 13:54
191st Edward Clark 14:09

294 finishers
  U13 Girls 1st SURREY 70
2nd Yorkshire 122
3rd Hampshire 157
4th Kent 160
5th Nottinghamshire 171
6th Lancashire 171

40 teams finished
12th Ruth Bourne 13:58
15th Sophie Foreman 14:02
18th Leigh Chapman 14:06
25th Harriet Preedy 14:09
31st Lucy Drummond 14:13
51st Suzy Monk 14:29
79th Alex West 14:47
171st Eleanor Smith-Hahn 15:24

301 finishers

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.